1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Mağusa İnisiyatifi’ne Kıbrıs Üniversitesi’nden ödül
Mağusa İnisiyatifi’ne Kıbrıs Üniversitesi’nden ödül

Mağusa İnisiyatifi’ne Kıbrıs Üniversitesi’nden ödül

Kıbrıs Üniversitesi’nin toplumsal ve kültürel alanlarda katkı sağlayan kurum veya kişilere her yıl verdiği ödüle, bu yıl Mağusa İnisiyatifi layık görüldü. Ödül töreni, dün akşam üniversitenin yeni kampüsünde yapıldı.

A+A-

Kıbrıs Üniversitesi’nin toplumsal ve kültürel alanlarda katkı sağlayan kurum veya kişilere her yıl verdiği ödüle, bu yıl Mağusa İnisiyatifi layık görüldü. Ödül töreni, dün akşam üniversitenin yeni kampüsünde yapıldı.

Mağusa İnisiyatifi’nden Dr. Okan Dağlı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, ödül töreninden önce Mağusa İnisiyatifi aktivistleri, Kıbrıs Üniversitesi’nin davetlisi olarak gecede hazır bulunan İzmir Ticaret Odası Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş ile bir araya geldi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatma Naciye Can Muğan’ın da hazır bulunduğu toplantıda, İzmir Ticaret Odası Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Demirtaş, gerek Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) gerekse Kıbrıs Üniversitesi ile işbirliği yaptıklarını ve Mağusa İnisiyatifi'nin de bu işbirliğinde olumlu rol oynayacağını söyledi. Toplantıda, en erken zamanda Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kıbrıs Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin tekrardan bir araya gelme konusunda anlaştığı belirtildi.

Toplantıda DAÜ İç Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı da hazır bulundu. Uğur Ulaş Dağlı yaptığı konuşmada, İzmir Ekonomi Üniversitesi’yle daha önce işbirliği yaptıklarını ve bunun devam etmesi gerektiğini belirtti.

Toplantının ardından ödül törenine geçildi. Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Konstaninos Hristofides törende yaptığı konuşmada, iki toplumun yakınlaşmasına büyük önem verdiklerini ve bu alanda çalışma yapan Mağusa İnisiyatifi’ni uzun süredir takip ve takdir ettiklerini, bundan dolayı da bu ödüle layık gördüklerini ifade etti.

1464939010.jpg

Hristofides, bu ödülün ilk kez Kıbrıslı Türklere verildiğine de vurgu yaptı.

Mağusa İnisiyatifi adına ödülü alan Dr. Okan Dağlı da konuşmasında, “Adamızın on binyıldan fazladır var olan insanlık tarihinde birçok medeniyete, uygarlığa, dine ve kültüre ev sahipliği yaptığının bilinci içindeyiz” diyerek şunları kaydetti:

“Tüm bu bilinçle sizlere bu adanın uzun yıllardır Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında paylaşım kavgasının yaşandığı bir ada olmayı hakketmediğini söyleyebilirim. Bu adada binyıllardır muhteşem bir geçmişe imza atan ve medeniyetleri yaratan, yaşatan toplumların genlerini ve kültürlerini taşıyan bizler bunun bilinci ile hareket etmediğimizden dolayı bu adada birçok acının yaşanmasından da sorumlusuyuz. Bu sorumluluktan kurtulmanın yegane yolu, bu acıların tekrardan yaşanmaması için ayrılıkçı, şöven ve nefret söylemi içeren düşünceye karşı durmaktır. Hedef; toplumlarımızın ve insanlarımızın dinler ve uluslar ötesi bir anlayışla bu adada hep birlikte barış ve huzur içinde yaşamasını sağlayacak düşünce ve anlayışları geliştirmektir. Bu anlayışları geliştirmek de empati duygumuzun gelişmesiyle beraber, herkesin kimliğini oluşturan değerlere saygı göstermekten geçmektedir.”

Törende Mağusa İnisiyatifi’ni tanıtan kısa bir video gösterimi de yapıldı. Tören kokteylle sona erdi.

1464939009.jpg

1464939011.jpg

1464939013.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.