1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Mağusa, Serdarlı ve Lefke’nin kurtuluş yıldönümleri dolayısıyla törenler yapılacak
Mağusa, Serdarlı ve Lefke’nin kurtuluş yıldönümleri dolayısıyla törenler yapılacak

Mağusa, Serdarlı ve Lefke’nin kurtuluş yıldönümleri dolayısıyla törenler yapılacak

Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının 41. yıldönümü etkinlikleri bugün başlıyor.

A+A-

Gazimağusa, Serdarlı ve Lefke’nin 41. kurtuluş yıldönümleri dolayısıyla kutlama etkinlikleri düzenlenirken, Muratağa-Sandallar ve Atlılar ile Taşkent Şehitleri anılacak.

SERDARLI BUGÜN

Serdarlı’nın kurtuluşunun 41. yıldönümü çerçevesinde bugün Serdarlı Atatürk Büstü önünde saat 19.30’da tören düzenlenecek. Törende, anıta çelenkler sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Tören, Serdarlı Belediye Başkanı Salih Bayraktar’ın konuşması, şiirlerin okunması ve tören geçişinin ardından halk dansları gösterisi ve izaz ikramla son bulacak.

MURATAĞA-SANDALLAR VE ATLILAR’DA BUGÜN ANMA TÖRENLERİ VAR

Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının 41. yıldönümünde Muratağa-Sandallar ve Atlılar Şehitleri ise bugün anılacak.

Muratağa-Sandallar ve Atlılar Şehitleri için bugün yapılacak anma törenleri öncesinde saat 15.30’da Muratağa Camii’nde mevlit okutulacak.

Muratağa-Sandallar Şehitliği’ndeki anma töreni saat 17.30’da çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından bayraklar İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilecek. Tören; Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır’ın konuşması, şiir ve duaların okunmasıyla tamamlanacak.

Atlılar Şehitliği’ndeki tören ise saat 18.30’da başlayacak. Törende, saygı duruşu ve saygı atışı yapılacak, İstiklal Marşı okunacak ve şehitlik ziyaret edilecek.

TAŞKENT ŞEHİTLERİ YARIN ANILIYOR

Öte yandan Taşkent Şehitleri ise, yarın Taşkent Şehitler Anıtı önünde saat 09.30’da düzenlenecek törenle anılacak. Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak tören, saygı duruşu saygı marşı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle sürecek. Tören, Yukarı Taşkent Muhtarı Durmuş Aşandır’ın konuşması, şiir okunması ve Taşkent Şehitler Müzesi’nin ziyaret edilmesiyle tamamlanacak.

GAZİMAĞUSA'NIN KURTULUŞ TÖRENLERİ YARIN

Gazimağusa’nın kurtuluşunun 41. yıldönümü dolayısıyla yarın Gazimağusa’da iki ayrı tören düzenlenecek.

Zafer Anıtı önünde düzenlenecek ilk tören saat 18.00’de çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile tamamlanacak törenin ardından Polat Paşa Bulvarı’nda düzenlenecek ikinci tören saat 18.30’da yer alacak.  Kaymakam, komutan ve Belediye Başkanı’nın tören birlikleri ve halkın bayramını kutlaması ile başlayacak tören, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi, Gazimağusa 4. Piyade Alay Komutanlığı’ndan bir subayın konuşması ve şiirlerin okunmasıyla sürecek. Tören, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in konuşması ve tören geçişiyle tamamlanacak.

LEFKE’DE ŞENLİK

Lefke’nin kurtuluşu ise, bugünden başlayarak 23 Ağustos’a kadar sürecek “41. Lefke Şenlikleri” ile kutlanacak.

Lefke Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikler, bugün saat 18.00’de Lefke’de gerçekleştirilecek kortej yürüyüşü ile başlayacak. Şenlik süresince her gün çeşitli konser ve etkinlikler yapılacak.

Lefke’de şehitleri anma töreni ise Pazar günü gerçekleştirilecek. Tören Lefke Kemal Özalper Şehitliği’nde saat 08.30’da yer alacak. Törende, anıta çelenkler sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak, ihtiram atışı yapılacak ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından şehitler için dua okunacak.

Lefke’nin kurtuluşunun 41. yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek töreni ise yine Pazar günü saat 18.00’de Lefke Atatürk Parkı’nda yer alacak.

Törende, Atatürk Anıtı’na çelenkler sunulacak, İstiklal Marşı okunacak ve tören birlikleri ile halkın bayramı kutlanacak. Tören, şiirlerin okunması, halk dansları gösterisi ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın yapacağı konuşmanın ardından düzenlenecek resmi geçit ile tamamlanacak. Lefke’deki törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katılarak konuşma yapması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.