1. YAZARLAR

  2. Ceyhun Ümiter

  3. Mağusa'ya ulaşan fosseptik tehlike
Ceyhun Ümiter

Ceyhun Ümiter

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Mağusa'ya ulaşan fosseptik tehlike

A+A-

   Tarihi ve kültürel yapısıyla ülkemizin güzide şehirlerinden olan Mağusamızı ve Mağusamız’da yaşayanları bekleyen fosseptik atık tehlikesi Çanakkale göletine bir başka deyişle Ayluga göletine ulaşmıştır.

    Maalesef toplum sağlığını ve ekolojik dengeleri ciddi bir şekilde tehdit eden bu tehlike havaların ısınmasıyla etkisini daha da artıracaktır.

   Tehlikeye kaynağından baktığımızda Haspolat Arıtma Tesisi göze batmaktadır. Bu tehlike özelde bölgesel görünse de maalesef tüm toplumu etkilemesiyle korkutucu bir boyuta dönüşmektedir.

   Bilindiği üzere Haspolat Arıtma Tesisi’ne Lefkoşa’dan, Gönyeli’den ve Güney Kıbrıs’tan fosseptik atıklar gelmektedir.

   Haspolat Arıtma Tesisi’ne baktığımızda mevcut arıtma tesisindeki sistemde büyük atık su havuzları bulunmaktadır, bunlara havalandırma uygulanmaktadır.

   Bu şekilde mikroorganizmalar oksijen varlığında üreyip oradaki organik maddeyi parçalıyor ve böylelikle su temizlenmiş oluyor.

   Haspolat Arıtma tesisinin kapasitesi üzerinde çalışması sonucunda fosseptik atıklar yeterince arıtılmadan Kanlıdere’ye, oradan da Köprülü Barajı’na ulaşmıştır.

   Köprülü barajına ulaşan atıklar bazı çevreleriin talimatı üzerine baraj kapakları açılarak Çanakkale göletine ulaşmıştır.

   Açılma talimatının hangi amaçla verildiğini yetkililerin açıklaması gereken başka bir husustur.

Bu lağım suları Çanakkale (Ayluga)Gölet’ine, Gülseren Sazlığına ve diğer sulak alanlara da ulaşmıştır. Bu Mağusa ve Mağusa halkı açısında büyük tehlikelere neden olacağı uzmanlar tarafından söylenmektedir. 

   Bu tehlikelerin birincisi; bu lağım suyunun doğrudan veya yer altı sularına karışarak tarımsal ürünlere bulaşması, ikincisi ve en önemlisi ise Kanlıdere’nin kollarının vasıtasıyla Glapsides ve İskele plajlarına gelerek denize ulaşmasıdır.

   Çağdışı bu uygulama neticesinde bu lağım sularının insanlar üzerinde ve özellikle de ülkemize ziyarete gelen turistlerde Gastroenterit hastalıklara ve cilt enfeksiyonlarına da neden olacağı uzmanlar tarafından belirtilmekte ve bilinmektedir.

   AB ile ortak yürütülen yeni Haspolat Atık Su Arıtma projesi yıl sonunda tamamlanacağı söylenmektedir, ancak bu tesis tamamlanıncaya değin toplumun sağlığının ne olacağı konusunda da hiçbir yetkiliden açıklama da gelmiyor.

   Hükümetin ivedi bir şekilde 27 Şubat 2012 tarihinde Cumhuriyet Meclis’inden geçen çevre yasasını amacına uygun şekilde uygulaması ve tedbir alması gerekmektedir.

   Unutulmaması gereken tek hususu; Temiz ve sağlıklı bir ülkede yaşamak her vatandaşın anayasal hakkıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.