1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Mahkemeden KIB-TEK’e müdahale
Mahkemeden KIB-TEK’e müdahale

Mahkemeden KIB-TEK’e müdahale

LTB, KIB-TEK’e açtığı ara emrinden birini kazandı, diğerinin kararı Çarşamba’ya kaldı

A+A-

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) bir süredir belediye hudutları içerisinde aydınlatma vergisinin KIB-TEK tarafından tahsil edilmesi karşısında verdiği ve en son hukuksal zemine taşıdığı mücadeleyle ilgili dava bugün(9 Temmuz Perşembe) görüşüldü.

20 Şubat 2015 tarihli ve 44/2015 numaralı Meclis Kararı çerçevesinde Belediye Meclisi’nin Belediye hukukçularına ilaveten yetkilendirdiği Meclis üyeleri  Av. Boysan Boyra ve Av. Sonuç Koyuncu’nun 7 Temmuz 2015 tarihinde açtığı ara emri başvurusu bugün (9 Temmuz Perşembe) Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde karara bağlandı. Bugün gerçekleşen duruşmaya LTB Başkanı Mehmet Harmancı da katılarak belediyenin talepleriyle ilgili mahkeme heyetine ifade verdi.

Harmancı: “KIB-TEK hem vermediği hizmetin harcını alıyor hem de sorumlu olan LTB’yi engelliyor”

LTB Başkanı Harmancı mahkemede 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın aydınlatma yetkisinin belediyelere verildiğini ve LTB’nin bu hizmeti vermek için şube ve ekipler kurduğunu kaydetti. KIB-TEK’in yasaya aykırı bir şekilde bir taraftan elektrik harcı topladığını diğer taraftan da Lefkoşa’da aydınlatma hizmeti vermediği gibi sorumluluğun LTB’de olmasına rağmen LTB’nin de hizmet vermesini engellediğini vurguladı. KIB-TEK’in belediyenin malı olan sokak lambası ve armatürlere kanunsuz bir şekilde müdahale ederek değiştirdiği ve  led lambaları koymakta olduğunun altını çizen Harmancı, Lefkoşa şehrinin kültürel bir mimari yapısı olduğunu, birçok tarihi eserlerin bulunduğu sokağının mevcut olduğunu ve bu sokaklarla ilgili aydınlatma tipolojilerinin olumsuz etkileneceğini mahkeme heyetine ifade etti. 

KIB-TEK lamba ve armatürlere müdahale edemeyecek

Mahkeme heyeti Başkan Mehmet Harmancı’yı dinledikten sonra LTB’nin iki talebinden birisi hakkında ara emri kararı alırken diğeri için de KIB-TEK’in dinlenmesine karar verdi.  Kaza Mahkemesi KIB-TEK’in Lefkoşa Belediye Hudutları içerisindeki lamba ve armatürlere müdahale etmesini, kırmasını ve bozmasını men etti. Mahkeme aynı zamanda KIB-TEK tarafından aydınlatma harçları alınması ile ilgili ara emri kararını kurumun da dinlendikten sonra neticelendirmek üzere önümüzdeki Çarşamba gününe erteledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.