1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Maliye Bakanlığı: "Hazırlık ödeneği tüm öğretmenlere eşit olarak ödenecek"
Maliye Bakanlığı: "Hazırlık ödeneği tüm öğretmenlere eşit olarak ödenecek"

Maliye Bakanlığı: "Hazırlık ödeneği tüm öğretmenlere eşit olarak ödenecek"

Maliye Bakanlığı, asgari ücretin 1,75 katı olan hazırlık ödeneğinin 1,25’e indirilerek tüm öğretmenlere eşit olarak ödeneceğini açıkladı.

A+A-

Maliye Bakanlığı, asgari ücretin 1,75 katı olan hazırlık ödeneğinin 1,25’e indirilerek tüm öğretmenlere eşit olarak ödeneceğini açıkladı.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca kamu okullarında hizmet yürüten tüm öğretmenlerin hazırlık ödeneğini eşit oranda alması için gerekli yasal düzenlemeler yapılacak.

Kamu maliyesine ek mükellefiyet yaratılmadan ve maaş rejimindeki yeknesaklık bozulmadan düzenleme yapılacağı vurgulanan açıklamada, bu amaçla yapılacak yasal düzenlemeler hakkında bilgi verildi.

Buna göre; Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer ÖdeneklerininDüzenlenmesi Yasası’nda (47/2010) düzenlemeler yapılarak bu asa altında istihdam edilen öğretmenlerin de hazırlık ödeneği almalarına imkân sağlanacak.

Öğretmenler Yasası’nda yapılacak değişiklikle de, asgari ücretin 1.75 katı olan Hazırlık Ödeneği oranı,asgarin ücretin 1.25 katına çekilecek.

Açıklamada, söz konusu eş zamanlı iki yasa değişikliğiyle birlikte eşitlik, ek mükellefiyet yaratmama ve kamu personel maaş rejimindeki yeknesaklığı bozmama ilkelerine de bağlı kalınacağı, düzenlemenin de 2016-2017 eğitim yılı itibariyle geçerli olacağı kaydedildi.

2015-2016 EĞİTİM YILI

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“2015-2016 Eğitim yılı için geçerli olan asgari ücretin 1,75 katı tutarındaki öğretmen hazırlık ödenekleri, bu yeni düzenlemeyle birlikte tüm öğretmenlere eşit şekilde ödenecektir.

47/2010 sayılı yasa ile istihdam edilen öğretmenlere, öğretmen hazırlık ödeneği tutarının yüzde 50’si, 47/2010 sayılı yasa öncesi istihdam edilen öğretmenlere ise daha önceden ödenmiş olan % 25’e ilave olarak%25’lik ilave bir ödeme 2016 yılında ödenecektir. 2015-2016 eğitim dönemi için tüm öğretmenlere eşit şekilde verilecek olan asgari ücretin 1,75 katı tutarındaki öğretmen hazırlık ödeneklerinin geriye kalan %50’lik dilimi ise bütçe imkânları çerçevesinde 2015-2016 eğitim yılı tamamlanmadan ödenecektir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.