1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Marazi ve mutsuz…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Marazi ve mutsuz…

A+A-

* Bugün arife, yarın bayram. Yani bir anımsatayım dedim; şu Kurban Bayramı Ramazan bayramının aksine birdenbire gelir de...
  
* Dışişleri bakanımız Hüseyin Özgürgün tam da New York zirvesinin öncesinde bir inci daha patlattı: Hiç kimse KKTC’yi tanımazmış!.. Kendi halkının seçeneksiz ve Rum’un doyumsuz ihtiraslarının mahkumu olduğunu duyumsatmak dışişleri bakanı için hiç de şık olmadı. Özgürgün’ün diplomasi, söylem ve strateji dersine ihtiyacı var.
  
* Yukarıdaki satırların dipnotu: Özgürgün, Kıbrıs Türk gazetecileri için “geri zekalılar” tanımlamasını yapan zattır!..
  
* Bize saatlerimizi bir kez daha ayarlattılar. Yaz saatinden kış saatine geçtik. Yılın mevsimleri iki tane mi? Saatler ilkbaharda ve sonbaharda da ayarlanmalı.
  
* Bizim ülkenin öncelikleri arasında ceza yasamızın 171’nci maddesini kaldırmak varsa, demek ki hiç sorunu kalmamış bir ülkeyiz.
  
* Eşcinsellikle AIDS arasındaki kesin ilişki unutulmasın. Binlerce eşcinsel AIDS’ten öldü ve binlercesi de AIDS’le boğuşmakta. AIDS’ten ölen ünlüler Rock Hudson ve Rudolf  Nureyev eşcinseldi. “Philadelphia” filminde Tom Hanks tarafından canlandırılan AIDS’li de eşcinseldir. 
  
* Ülkemizin yeni model hırsızları: Kimisi evlere şaka olsun diye, kimisi sigara almak için kimisi de zamparalık yapmak için girdiğini söylüyor. Zinhar hiçbirinin aklının ucundan hırsızlık geçmez ha!..
  
* Batan KTHY’nin önündeki ağaçlar da kurutuldu. Peki onların suçu ne?..
  
* Kürt kökenli milletvekilinin “dandik muz cumhuriyeti” olarak tanımladığı bu cumhuriyetin insanları, o bayın bölgesindeki depremzedelere yardım ulaştırmak için seferber oldular. Bunu birileri kendisine söylemeli.
  
* Eski cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat toplumumuzun hem marazi, hem de mutsuz olduğu görüşünde. Ceza yasamızdaki 171’nci madde silinse mutluluk yakalanabilecek mi dersiniz!..
  
* Cumhurbaşkanımız Derviş Eroğlu her hafta sonu düzenli biçimde Küçükkaymaklı kulübünü ziyaret ederek tavla maçı yapıyor… Küçükkaymaklı kulübündeki tavla maçının tadı bir başka olsa gerek. Küçükkaymalılılar Eroğlu’nu fahri hemşeri ilan etmeli.
  
* Rumlar Kıbrıs sorununu 2013’e taşıma peşindeymişler. 2013’le yetinseler neyse. Bu gidişle sorunu 3000’e de taşırlar.
  
* Eroğlu “görüşmelere artık bir nokta konmalı” dedi. Noktacı aranıyor.
  
* Muhtarlık artık maaşlı olacak. Muhtarlık seçimlerine ilgi artacak, seçimler kıran kırana olacak.
  
* Larnaka’da bir Rum jinekolog, kadın hastasına cinsel tacizde bulunmuş. Bir jinekologun adının cinsel taciz olayına adının karışması çok ilginç!..
  
* New York’taki zirve kravatsız yapıldı. Sanki suç kravatlı olmaktaydı. İşte yine başarılı olunamadı!..
  
* Kırsal kesim arsalarının dağıtımı sürüyor. Bu gidişle kırsalımız kalmayacak.
  
* Çernobil faciasında Karadeniz çaylarının radyasyonsuz olduğunu kanıtlama adına objektifler önünde çay içen bakan Cahit Aral 84 yaşında yaşama veda etti. Kanserden değil, kalpten…
  
* “Hayat ancak geriye doğru baktığında anlaşılabilir ama, hep ileriye doğru yaşanır.” Soren Kierkegaard.
 
* Gücünü doğru bilmeyene gününü gösterirler.
  
* “El sıkışmak, eskiden bir yabancıya silahsız olduğunu göstermek için yapılırdı.” “Salgın” filminden.
  
* Aşka dair: “Gözlerim gözlerinde dinlenirken eriyor / Eriyor yaklaşırken dudağına dudağım” Faruk Nafiz Çamlıbel.
  
* Öğüt: Bir dostluğu yürütmek niyetinde değilsen hiç başlatma daha iyi. 
  
* Temel’in dünyası: Temel’e kavgada “soysuz” demişler. Haklı olarak çok bozulmuş. Oturdu ulu bir soy ağacı hazırladı ki, ağacın kökünde Adem ile Havva var.
  
* Ve şiir… Cahit Külebi’den: “Saçlarımı kesip rüzgara atacağım / Ta ki haber götürsün bir gün sana / İçimde bir şeytan var, diyor ki: Aklına ne gelirse yapsana.” 


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.