1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Mavi dil hastalığının insana bulaşması mümkün değil”
“Mavi dil hastalığının insana bulaşması mümkün değil”

“Mavi dil hastalığının insana bulaşması mümkün değil”

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, mavi dil hastalığının yalnızca sokucu sineklerle hayvanlara bulaştığı, hayvandan-hayvana veya hayvandan insana veya hayvan sütü ve eti ile insana bulaşmasının mümkün olmadığını vurguladı.

A+A-

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, mavi dil hastalığının yalnızca sokucu sineklerle hayvanlara bulaştığı, hayvandan-hayvana veya hayvandan insana veya hayvan sütü ve eti ile insana bulaşmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Ataben yaptığı yazılı açıklamada, Tüketiciler Derneği’nin “Küçükbaş hayvan eti tüketmeyin” şeklindeki açıklamasını eleştirerek, Dernek yetkililerinin, “konu hakkında kendilerinden bilgi almadan, bilimsellikten uzak şekilde duyuru yaptığını” belirtti.

Ataben, “talihsiz” olarak değerlendirdiği açıklamanın, “halk sağlığı için yersiz bilgi içerdiğini” vurguladı. Veteriner Dairesi Müdürü Ataben açıklamasında şöyle dedi:

“Yaklaşık iki hafta önce Güney Kıbrıs’ın Pile/Larnaka bölgesinde Mavi Dil Hastalığının görüldüğü gündem olmuş ve Kıbrıs Rum Veteriner Teknik Komitesi tarafından Kıbrıs Türk Veteriner Teknik Komitesi bilgilendirilmiştir.Bu bilgi doğrultusunda aynı gün Rum Veteriner Dairesi’nin biogüvenlik ve hijyen ile ilgili almış olduğu tedbirler özellikle hastalığın bulaşmasına sebep olan sokucu sineklere karşı Gazimağusa Derinya Bölgesi, Beyarmudu ve çevresi ile Akıncılar’da aynı tedbirler dahilinde gerekli ilaçlamaların yapılmasına başlanmıştır. Karantina tedbirleri olarak da ara bölgeden Kuzey’e hayvan geçişleri yasaklanmıştır.

Alınan tüm canlı güvenliği tedbirlerine ve ilaçlamaya rağmen maalesef hava şartlarının kurak ve sıcak geçmesinin de etkisiyle hastalığın  Kuzey’e de sokucu sinekler tarafından bulaştırılması riski mevcuttu. Bu çerçevede Beyarmudu, Yiğitler ve Akıncılar köylerinde yapılan kontrollerde bazı ağıllardan numuneler alınmış, bunlar Veteriner Dairesi Teşhis ve Araştırma Laboratuvarları’nda test edilmiş ve sero pozitif bulunan numuneler kesin tanı ve/veya hastalığın serotipinin belirlenmesi için Türkiye’nin Referans Laboratuvarlarına gönderilmiştir. Türk Veteriner Teknik Komitesi Rum Veteriner Teknik Komitesini aynı şekilde bilgilendirmiştir.”

Kesin tanı ve serotiple ilgili laboratuvar sonuçları çıkıncaya kadar bölgede hayvan hareketlerine sınırlama getirildiğine dikkat çeken Ataben, hijyen tedbirleri ve sineklerle mücadelenin bölgede ve tüm ülke genelinde uygulanmaya başladığını ifade etti.

Hastalığın yalnızca sokucu sineklerle hayvanlara bulaştığı, hayvandan-hayvana veya hayvandan insana veya hayvan sütü ve eti ile insana bulaşmasının mümkün olmadığı dikkate alınarak Tüketiciler Derneği’nin “küçükbaş hayvan eti tüketmeyin” duyurusunun yanlış ve yersiz olduğunu tekrarlayan Ataben, “Bilgi edinme hususunda Dairemizin her türlü bilgiyi kendileri ve kamuoyu ile paylaşmaktan memnunluk duyacağımızı belirtir, boykot kararlarını toplum menfaatini ve de kamuoyunun doğru bilgilendirme/ yönlendirmedeki hassasiyet doğrultusunda tekrar gözden geçirerek kaldırmaları gerektiğini kamuoyu ile saygı ile paylaşırım” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.