1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Mavroyannis: “Erdoğan Kıbrıslı Türkleri fiilen entegre etmek istiyor”
Mavroyannis: “Erdoğan Kıbrıslı Türkleri fiilen entegre etmek istiyor”

Mavroyannis: “Erdoğan Kıbrıslı Türkleri fiilen entegre etmek istiyor”

Alithia, Mavroyannis’in, “Stelios Philantropic Foundation”ın iki toplumlu kafesinde Kıbrıslı Türk ve Rumların bu yıl içerisinde ikincisi gerçekleşen buluşmasına baş konuşmacı olarak katılıp müzakerelerindeki son gelişmelerle ilgili bilgi verdiğini yazdı.

A+A-

Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kıbrıs Türk toplumunu Türkiye’ye entegre etme vizyonunu dayatmaya çalıştığını” iddia ederek “bugün bizim için en önemli şey, Kıbrıs Türk toplumunun Türkiye’ye fiilen entegre edilmesi mantığını Kıbrıslı Türkleri yeniden birleşmiş Kıbrıs’ın parçası yaparak göğüslemektir” dedi.

Alithia “Erdoğan Kıbrıs Türk Toplumunu Fiilen Entegre Etmek İstiyor” başlıklı haberinde Mavroyannis’in, “Stelios Philantropic Foundation”ın iki toplumlu kafesinde Kıbrıslı Türk ve Rumların bu yıl içerisinde ikincisi gerçekleşen buluşmasına baş konuşmacı olarak katılıp müzakerelerindeki son gelişmelerle ilgili bilgi verdiğini yazdı.

“BUGÜNKÜ FIRSAT PENCERESİ SONSUZA DEK AÇIK KALMAYACAK”

Habere göre “Bugün, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir fırsat var. Bu fırsatı kullanmalı ve bu yönde elimizden geleni yapmalıyız” diyen Mavroyannis, katılımcılara “Bu fırsat tektir ve bu fırsat penceresi sonsuza dek açık kalmayacak” uyarısında bulundu.

Mavroyannis iki lider arasında güven ortamı bulunduğunu, ortak bir gelecekle ilgili ortak vizyonlarını ele aldıkları son liderler görüşmesinin de oldukça ilgi çekici geçtiğini söyledi. “Çağdaş bir Avrupa toplumu ve iki bölgeli iki toplumlu, BM’nin ilgili kararlarında tarif edildiği şekliyle, Avrupa ilke ve değerlerine uyumlaştırılacak siyasi eşitliği olan federasyon çerçevesinde tam işlevsel bir cumhuriyet kurmaya çalışıyoruz” diyen Mavroyannis, şöyle devam etti:

“Bu ortak geleceği kurabilmemiz için bir çözüme ihtiyacımız var. Müzakerelerde önemli ilerleme sağladık ancak bütün meseleleri ve hatta tek başlığı bile kapsamlı şekilde göğüslediğimizi söyleyebilecek durumda değiliz.”

“TÜRKİYE 17 MİLYAR EURO’LUK BORCU SİLMEZSE ÇÖZÜM BAŞARILAMAZ”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kıbrıs Türk toplumunu Türkiye’ye fiilen entegre etmeye çalıştığını” iddia eden Mavroyannis “Bugün bizim için en önemli şey, Kıbrıs Türk toplumunun fiili entegrasyonu mantığını, Kıbrıslı Türkleri yeniden birleşmiş Kıbrıs’ın parçası yaparak göğüslemektir. Kıbrıs sorununun çözüm anahtarı Türkiye’dedir. Türkiye Kıbrıs Türk toplumunun 17 milyar Euro’ya ulaşan borcunu silmezse, çözüm başarılamaz, sürdürülebilir olamaz.”

“MÜZAKERECİLERİN ROLÜ TAMAMLANDI, SIRA LİDERLERDE”

Fileleftheros da “Söz Siyasi Liderlerde” başlıklı haberinde Mavroyannis’in aynı etkinlikte  şunları da söylediğini aktardı.

“Müzakereciler müzakere prosedüründeki rollerini az ya da çok tamamladı. Müzakere yavaş yavaş siyasileşiyor. Hepimiz biliyoruz ki bir çözüm olabilmesi için liderler tarafından siyasi karar alınması lazım. Bunun, benim ayrılacağım Mayıs sonundan önce olacağından emin değilim.”

“MÜZAKERECİ DEĞİŞİRSE BU DÜNYANIN SONU DEMEK DEĞİL”

Gazeteye göre Mavroyannis BM Genel Kurulu başkanlığı seçimlerindeki adaylığı hatırlatılarak ondan sonrakinin kim olacağı sorulduğunda, seçimin 13 Haziran’da olacağını, New York’a gidip gitmeyeceğini haziran ayında öğreneceğini belirterek “ben Mayıs sonuna kadar Kıbrıs’ta olacağım. Seçimden ne sonuç çıkacağını kimse bilemez. Kimse yeri doldurulamaz değildir. Mezarlıklar, yeri doldurulamaz insanlarla dolu. Müzakereci değişirse, bu dünyanın sonu demek değil” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.