1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Meclis Genel Kurulu toplandı
Meclis Genel Kurulu toplandı

Meclis Genel Kurulu toplandı

Meclis Genel Kurulu Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.45’de de toplandı.

A+A-

Gündeminde güncel konuşmalar ve sorular bulunan Genel Kurul’de ilk olarak bilgiye ve onaya sunuşlar yapıldı.

Başbakanlık İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesinin gündeminde bulunan Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesi isteminin okunmasının ardından konuya ilişkin yapılanları anlattı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, DAÜ’nün daha demokratik bir yapıya kavuşturulması amacı ile yeni bir yasanın gündeme gelmesi gerekliliğinin konuşulduğunu söyleyerek, hükümet olarak hazırladıkları yeni yasa tasarısını Meclis gündemine taşıdıklarını ve ivedilikle görüşülmesi gerektiğini anlattı.

Başbakan, diğer partilerin uygun görmesi halinde bir ad-hoc komite oluşturulabileceğini de kaydetti.

ÖZGÜRGÜN

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, DAÜ konusunun sıkıntı yaratan bir noktada olduğunu kaydederek, orada her anlamda sıkıntılar yaşandığını ve bunu da hükümetin yarattığını savundu.

En tehlikeli olanın da siyasetin bir yerleri tıkaması olduğunu ileri süren Özgürgün, siyasetin akademik konuların önünü tıkamasının kabul dilemez olduğunu belirtti.

Özgürgün, siyasetin akademik bir kurumu üniversiteyi durdurmasını engellemek için bir şeyler yapılması gerekliliğinden de bahsetti.

Özgürgün, “Şu anda bunun üniversitenin önünü açacak şekilde şekillenmeyeceğini düşünüyoruz bu yüzden yasaya oyumuz ret olacak” dedi.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, DAÜ’de rektör olmamasının sıkıntıların başında geldiğini söyleyerek, DAÜ’nün özerk ve demokratik bir üniversite olabilmesi amacıyla bu yasa tasarısına olumlu oy vereceklerini belirtti.

Çakıcı, Vakıf Yönetim Kurulu’nun bir an önce toplanarak, rektörsüzlüğe bir son verilmesi gerektiğini de söyledi.

Hükümetin DAÜ’de demokratik bir yönetim kurulu olması için çaba harcaması gerektiğine işaret eden Çakıcı, DAÜ için hazırlanan yasa tasarısının bazı değişikliklere uğraması koşuluyla destekleyeceklerini yineledi.

Çakıcı, DAÜ’de gerçek demokrasinin oluşmasını temenni ettiğini ifade etti.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da, amaçlarının her maddesini tartışarak demokratik, özerk ve şeffaf bir üniversitenin oluşmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

Bu sürecin yasaya uygun bir şekilde yapılması gerektiğine işaret eden Denktaş, DAÜ’ye, rektör adayı olarak başvurma kriteri olan herkesin başvurabileceğini belirtti.

Süratle en doğrusunun yapılıp geçirilmesi gerektiğini belirten Denktaş, kim seçilirse yola onunla beraber devam edeceklerini kaydetti.

ÖZGÜRGÜN

Hüseyin Özgürgün yeniden söz alarak, Serdar Denktaş’ın konuşması ardından amacın daha da netleştiğini belirterek, tezkerenin ivediliğine olumlu oy vereceklerini açıkladı.

Tezkere genel kurulun oylamasına sunularak oy birliğiyle kabul edildi.

Meclisin bugünkü gündeminde sorular bölümü de var.

Gernel Kurul’da Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu’nun ülke sorunları, TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda uyuşturucu önleme programı, UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu’nun son ekonomik gelişmeler ve sağlık, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar’ın ekonomi, UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun’un ekonomik sıkıntılar, CTP-BG Gazimagusa Milletvekili Asım Akansoy’un da  ülke ve dünyada çevre ile ilgili gündem dışı konuşmalar yapması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.