1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Meclis Genel Kurulu toplandı
Meclis Genel Kurulu toplandı

Meclis Genel Kurulu toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, saat 10.30’da Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

A+A-

Toplantının gündeminde Cumhurbaşkanı’nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen üç yasa bulunuyor.

Cumhurbaşkanı’nca geri gönderilen ve Meclis Başkanlığı’nca doğrudan genel kurulun gündemine alınan “İskan, Topraklandırma ve Eşdeğer Mal (Değişiklik No:2) Yasası” ile “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasası” yanında Cumhurbaşkanınca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli İle İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa” görüşülecek.

Genel Kurul ayrıca “Genel Gıda ve Yem Yasa Tasarısı”nın yanı sıra Süt Endüstrisi Kurumu, Yayın Yüksek Kurulu ve Türk Ajansı-Kıbrıs’ın (TAK) 2014 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarıları’nı da görüşecek.

Toplantıyı KTHY mağdurları ve bazı sendikacılar da izleyici locasından izliyor.

PEMBE BALON ETKİNLİĞİ

Meclis Başkanı Sibel Siber, toplantının başında yaptığı konuşmada, bugün Meclis’te Pembe Gün etkinliği düzenlendiğine işaret ederek meme kanserine karşı duyarlılığın artmasını Meclis olarak desteklediklerini söyledi.

Siber, halkın bilinçli olmasının yaşam kurtardığını vurguladı ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

ABBAS SINAY’IN ÇEKİLME İSTEMİ

Toplantıda ilk olarak CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay’ın milletvekilliğinden çekilme istemi okundu. Bu sırada bazı vekiller söz aldı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, CTP-BG Girne Milletvekili Abbas Sınay’ın milletvekilliğinden istifa istemini oy çokluğuyla reddetti.

CTP-BG ve DP-UG milletvekilleri Sınay’ın istifasına ret oyu verirken, UBP çekimser, TDP de kabul oyu kullandı.

Çekimser oylar, ret oylarından sayıldığından, Sınay’ın istifası 40 oyla reddedildi.

ÖZGÜRGÜN: “İSTİFA TEK TARAFLI BİR MÜESSESE”

CTP-BG Girne Milletvekili Abbas Sınay’ın istifa talebinin okunmasından sonra ilk sözü alan UBP Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, bir milletvekilinin istifa noktasına gelmesinin mutlaka toplumda ve halkta bir tepki yarattığına işaret etti. Özgürgün, Sınay’ın istifasının Meclis İç Tüzüğü ve Anayasa gereği milletvekillerinin onayına sunulması gerektiğini belirtti.

Divanın görüşmesinin ve milletvekillerinin oylamasının iç tüzük gereği olduğunu ancak bunu yanlış bulduklarını ifade eden Özgürgün, “Bu tamam değil. İstifa tek taraflı bir müessesedir. İstifayı hangi konuda ve düşüncelerle almış olursa olsun bir kişi istifa ettim demişse etmiştir. Anayasa ve İç Tüzük bu konuda bir şeyler söylüyor. Önümüzde bulduk. Belki bu konu bir sonraki referandumda halka iyi anlatılırsa, halkın da onay vereceği bir konu olur. Ama Anayasa değişmesi gereken birinci konulardan biridir” dedi.

Hüseyin Özgürgün, halkın seçtiği bir milletvekilinin ancak halk tarafından görevden alınabilmesi gerektiğini söyledi.

Özgürgün “Milletvekilini halk seçti, görevden de o alır. Biz taraf olmayacağız. Sayın milletvekili bir daha düşünür, ama biz bugün böyle bir istifayı onaylayamayız, çekimser oy kullanacağız” dedi.

ÇAKICI: “NEDEN İSTİFA ETTİĞİNİ AÇIKLAMALI”

TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı da milletvekillerinin seçilmesi ve görevine son verilmesinin halkın kararı olduğunu ancak meselenin başka olduğunu söyledi.

Sınay’ın hür iradesiyle aldığı çekilme kararına saygı duymak gerektiğini belirten Çakıcı, Sınay’ın istifa gerekçesini anlayamadıklarını ve açıklamasını tatmin edici bulmadıklarını ifade etti.

Sınay’ın istifasının halkın temsiliyeti açısından, bir kamu görevi istifa olduğunu belirten Mehmet Çakıcı, eğer geri dönerse de nedenlerini bilmek istediğini kaydetti.

TDP Milletvekili Çakıcı, Sınay’ın istifa istemine oylarının “evet” olacağını bildirdi ve gerek Sınay’dan, gerekse partisinden neden istifa ettiği ve dönecekse neden döneceği açıklaması beklediğini söyledi.

İstifanın reddi halinde, Sınay’ın “ısrar ediyorum Meclis’e gelmeyeceğim” demesi halinde ne olacağını da soran Mehmet Çakıcı, “Bu milletvekilinin hür iradesi ayrılma yönündeyse, bizim buna saygı duymaktan başka yapabileceğimiz bir şey yoktur” dedi.

ARABACIOĞLU

DP-UG Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, geçmişte de belediye başkanı seçildikleri için iki milletvekilinin görevden ayrıldığını, Meclis’in de buna onay verdiğini hatırlattı.

İstifa prosedürünün İç Tüzük ve Anayasa’da farklı olduğunu belirten Arabacıoğlu, halkın seçtiği kişinin istifasının Meclis’te onaylanmasının yanlış ve demokrasinin özüne aykırı bir uygulama olduğu görüşünü ifade etti.

Arabacıoğlu, DP-UG’nin Sınay’ın istifasını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Konuşmaların ardından Sınay’ın çekilme isteminin gerçekliği konusundaki Meclis Başkanlık Divanı kararı oy çokluğuyla kabul edildi.

Daha sonra Sınay’ın 15 Ağustos 2014 tarihli Meclis Başkanlığı’na hitaben yazdığı çekilme istemi okundu ve Sınay’ın istifasının açık oylamasına geçildi.

CTP-BG ve DP-UG milletvekilleri Sınay’ın istifasına ret oyu verirken, UBP çekimser, TDP kabul oyu kullandı.

Meclis Başkanı Sibel Siber, tutanağa göre sonuçları şöyle açıkladı: “Kabul 3, ret 28, çekimser 12, katılmayan 7.”

Siber, çekimser oyların, fazla oylara ekleneceğini ve buna göre 40 milletvekilinin, Sınay’ın istifasını reddettiği sonucunu açıkladı. Siber, sonucun Abbas Sınay’a iletileceğini bildirdi.

Meclis Genel Kurulu daha sonra “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasası”nın geri çekilmesine ilişkin tezkereyi görüşmeye geçti.

“BİLANÇOLARIN GÜNCELLENMESİ VE TAHSİLATIN HIZLANDIRILMASI YASASI” GERİ ÇEKİLDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasası”nın geri çekilmesine ilişkin tezkereyi oy çokluğuyla kabul etti.

Bu sırada söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, ülkede esnafı, belediyeleri ve iş hayatındaki sıkıntıları aşmak adına bu tasarıyı Meclis’e gönderdiklerini ancak Cumhurbaşkanı imzalamayınca yerine yasa gücünde kararname çıkardıklarını ve yasada öngörülenleri uyguladıklarını hatırlattı.

Yorgancıoğlu, bunun üzerine yasayı geri çektiklerini söyledi.

ÖZGÜRGÜN

UBP Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, Cumhurbaşkanı’nın iade ettiği bir yasanın görüşülme prosedürünün belli olduğunu ifade etti. Yasa iade edildiğince ya meclisin olağanüstü toplantıya çağrılması, ya da beklenip günü gelince görüşülmesi gerektiğini kaydeden Özgürgün, Başbakan Yorgancıoğlu’nun yasanın zaten uygulandığı yönündeki söylemine dikkat çekti.

Özgürgün, Cumhurbaşkanı’nın iade ettiği bir yasa konusunda Meclis’in ekarte edildiğini, böyle bir yolun açılmasının yanlış olduğunu söyledi.

Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürdüklerini hatırlatan Özgürgün, “Bana göre böyle bir yol açılmamalı, konu Anayasa Mahkemesi’nde” dedi.

TATAR

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, iade edilen yasanın şimdi bakan olan DP’li milletvekilinin itirazıyla komitede görüşülemediğini savundu.

Yasa gücünde kararnameyle yapılan uygulamayı eleştiren Tatar, bunun fevkalade hatalı olacağını söyledi.

ÇAKICI

TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, söz konusu yasa konusunda Meclis’in atlanmaması gerektiğini belirtti.

Çakıcı, Cumhurbaşkanı’ndan geri dönen yasayı tartışmak istediklerini belirterek, yasanın geri çekilmesine olumsuz oy vereceklerini açıkladı.

Mehmet Çakıcı, hükümetin yaptıklarını etik olarak doğru bulmadıklarını söyledi.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, yasa gücünde kararname uygulamasını ve yasanın Meclis gündeminden çekilmesini eleştirdi.

Angolemli, “Bugün Cumhurbaşkanı’ndan geri gelen bir yasanın bu Meclis’te görüşülmesi lazımdır” dedi.

Daha sonra “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasası”nın geri çekildiğine dair tezkere oylandı. Tezkere, 22 kabul, 18 ret oyunun kullanıldığı oylamada oy çokluğuyla kabul edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.