1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Meclis heyeti, Strazburg’ta temaslarda bulundu
Meclis heyeti, Strazburg’ta temaslarda bulundu

Meclis heyeti, Strazburg’ta temaslarda bulundu

Meclis heyeti, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun gerçekleştirildiği Strazburg'ta parlamento milletvekilleriyle temaslarda bulundu.

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Milletvekili Armağan Candan, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Ersan Saner ve Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Milletvekili Hasan Taçoy’dan oluşan Meclis heyeti, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun gerçekleştirildiği Strazburg'ta parlamento milletvekilleriyle temaslarda bulundu.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, Meclis heyeti, Strazburg’ta bulunan Türkiye’nin AB Bakanı ve Başmüzakerecisi Volkan Bozkır ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Kıbrıs sorununa ilişkin görüş alış verişinde bulunuldu ve Türkiye-AB-Kıbrıs ilişkileri değerlendirildi.

Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grup yetkilileriyle görüşen Meclis heyeti, temaslarında, Kıbrıs müzakerelerinin geldiği nokta, Kıbrıslı Türklerin Avrupa Parlamentosu’ndaki temsiliyeti ve Kıbrıslı Türklerin Avrupa Birliği’nden beklentilerine ilişkin konuları gündeme getirdi.

Heyet, muhatapları ile özellikle Kıbrıs Türk Masası'nın AB Genişleme Genel Müdürlüğü'nden, Bölgesel Politikalar Genel Müdürlüğü'ne aktarılmasına ilişkin endişelerini paylaştı. Heyet, görüşmelerinde, böylesi bir gelişmenin Kıbrıslı Türkler ile Avrupa Birliği arasında oluşmuş özerk ilişkinin bozulmasına yol açmaması gerektiğinin altını çizdi. Bu çerçevede, Kuzey Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne hazırlanması, yasaların AB ile uyumlaştırılması ve Mali Yardım Tüzüğü'nün sağlıklı bir şekilde uygulanmasına engel olmaması gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet Meclisi heyeti ayrıca, Sosyal Demokrat Grup, Hıristiyan Demokrat Grup, Liberal Grup, Yeşiller ve Muhafazakar Reformcular gruplarından birçok milletvekili ve AP Başkan yardımcıları ile de ikili temaslarda bulundu.

CTP-BG milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Armağan Candan ayrıca, CTP'nin gözlemci üyesi olduğu Sosyal Demokrat Grup toplantısına da katıldı ve yeni grup başkanı Gianni Pittella ile görüştü. Meclis heyeti bu akşam yurda dönecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.