1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Meclis Ormanı’na 100 fidan daha
Meclis Ormanı’na 100 fidan daha

Meclis Ormanı’na 100 fidan daha

“Cumhuriyet Meclisi Yürüyüş ve Bisiklet Parkuru”nda doğa yürüyüşü ve fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

A+A-

KKTC Cumhuriyet Meclisi ve Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğindeki sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Lefkoşa’ya 4 km. uzaklıkta Lefkoşa-Girne Anayolu üzerinde oluşturulan “Cumhuriyet Meclisi Yürüyüş ve Bisiklet Parkuru”nda doğa yürüyüşü ve fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Meclis ormanına 100 çam fidanı daha dikilen etkinlikte Meclis Başkanı Sibel Siber, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, bazı milletvekilleri, Müzakereci Özdil Nami, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Sadık Piyade, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, Çekova Başkanı Kenan Atakol, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü İsmet Yazıcı ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Ekin Adademir, diğer sivil ve askeri yetkililer, doğa, spor ve bisikletseverler hazır bulundu.

KARZAOĞLU

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu doğa yürüyüşü arasında yaptığı konuşmada 1989 yılında başlatılan ağaçlandırma çalışmalarında belli bir noktaya gelindiğini, ormanların yeşillenmeye başladığını ev 10-20 yıl kadar sonra şehirlerin nefes alacağı yerler haline geleceğini söyledi.

Çam ağaçlarından çok artık, ekonomik gelir de getiren ağaç ve bitkilerin ekiminin gerçekleştirileceğini söyleyen Karzaoğlu, sağlıklı ağaçlar yaratmak için bakım çalışmalarının da devam ettirildiğini kaydetti.

1459683158.jpg

SİBER

Doğa yürüyüşünün ardından konuşan Meclis Başkanı Sibel Siber de, gelişen dünya koşulları ve teknolojik koşullarda, “sağlıklı şehir” olmanın önemine işaret ederek, bisiklet, yürüyüş yolları ve yeşil alanların daha da artırılması gerektiğini söyledi.

Siber, doğanın Kıbrıs’ta buna müsait olmasına rağmen, bu alanların yeterince yaratılamadığını, fakat 1989 yılında başlatılan çalışmalarla önemli gelişmeler sağlandığını ifade etti.

2 yıl önce devlet-özel işbirliği örneği olarak Kuzey Kıbrıs Turkcell katkılarıyla bisiklet yolu ile birlikte ağaçlandırma etkinliği ve kafeterya yapıldığını da hatırlatan Siber, doğanın sunduğu güzellikleri çirkinleştirmeden daha da güzelleştirmek ve doğaya sahip çıkmanın önemine işaret etti.

Siber, fidan dikimi sırasında yaptığı konuşmadaysa, çocuklara doğa sevgisini öğretmek gerektiğini kaydederek, bugün dikilen fidanların 2 yıl önce dikilenlerle birlikte çok güzel bir ormana dönüşeceğini söyledi.

Fidan dikim etkinliğinde Meclis Ormanı’na 100 çam fidanı daha dikildi.

1459683148.jpg

1459683149.jpg

meclis-ormani_turkcell_nisan2016-(4).jpg

meclis-ormani_turkcell_nisan2016-(6).jpg

meclis-ormani_turkcell_nisan2016-(8).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.