1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. Medya aracılığı ile asimilasyon
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Medya aracılığı ile asimilasyon

A+A-

Televizyonlarda kötü reklam furyası var! Eline kamerayı alan, üç satır metin yazan çekime geçiyor. Yanına da amatör bir iki oyuncu aldı mı, işlem tamam. Alın size bir ucube reklam!

Özellikle bir kısmında, ne çekim tekniği ideal olanla alakalı, ne senaryo etkileyici, ne de oyuncular başarılı. İçerisinde kalıcı mesajlar olan, aklın yer aldığı reklamlara ihtiyaç duyulan bu çağda, ülkemizdeki reklam sektörü hiç de iyi durumda değil.

Profesyonel ajanslarla çalışmamak ve ucuza mal etme kaygısı ile de ilintili olan bu başarısızlık değişir mi bilemem ancak, bu tür kalitesiz reklamların etkileyici olmadığı kesin. Sanmıyorum ki, izler kitle, bu tür bir reklamdan etkilenerek alım dürtüsü kazansın.

Peki etkileyici olmayan yöntemlere başvurmanın amacı nedir? Fikir almamak, tek başına çalışmak, vizyon darlığı, bilgi yetersizliği, ekonomik sıkıntı, ucuza reklam üretme amacı, teknik eksiklikler v.b. şeklinde sıralanabilir mi?

Özellikle aynı dili konuştuğumuz ve ürünlerini tükettiğimiz Türkiye’nin, ülkemizdeki yayınlarında yer alan profesyonel reklamların etkisi yaşanırken, kendi yerelliğimizin temel değerlerini kullanamadığımız reklamlarla, ürünlerimizi ne denli satarız bilemem.

Ancak bir asimilasyondan bahsedecek olursam, medya yoluyla yapılana bakmak gerek esas olarak! Kendi kendimize, “içerik sığlaştırması” ile yapılan ve kültür bozan asimilasyondan bahsedebiliriz.

*

80’lerin sonunda, BRT’de çekimi yapılan ve yerli müziğimizin tartışıldığı bir programda sanatçımız Acar Akalın, bugünleri işaret ederek uyarıyor. Müziğin önemini vurguluyor ve Türkiye piyasasının bu alanda baskın rol oynayarak medya aracılığı ile gerçekleştireceği kültür pompalamasından olumsuz olarak nasibimizi alacağımızı belirtiyor.

Şimdilerde medya yolu ile yaşanmakta olan da bu. Başta tüketim toplumu olmamıza yarayan reklamların, yerelliği kötü kullanmamızdan ve Türkiye yayınlarında yer alan programlar, diziler yanında reklamlardan da etkilenmemizden dolayı medya yoluyla bilinçli ya da bilinçsiz öz kültürümüzedn uzaklaşmamız sözkonusu.

Bunun sebepleri arasında yerelliği bilinçsizce kullanan ya da kullanamayan reklamlar ve onların başarısız üreticileri yeralıyor.


 

Meraklısına: BRT’de çekilen söz konusu program, sansüre uğradığından hiç bir zaman yayınlanamadı!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.