1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MEMUR-SEN: "Bu yasa tasarısını kamuda bir reform olarak görmüyoruz"
MEMUR-SEN: "Bu yasa tasarısını kamuda bir reform olarak görmüyoruz"

MEMUR-SEN: "Bu yasa tasarısını kamuda bir reform olarak görmüyoruz"

MEMUR-SEN Genel Başkanı Şener Özburak, “Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı”nı kamuda bir reform olarak görmediklerini, mevcudun daha geriye götürülmesi olarak değerlendirdiklerini belirtti.

A+A-

Yazılı bir açıklama yapan Özburak, yasa hazırlanırken sendikalar tarafından verilen önerilerin dikkate alınmadığını, yasanın da ithal bir yasa olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Özburak, “Devleti özelleştirmeyi ve yönetimini de özele açmayı hedefleyen bu tasarıya onay vermemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

“HAKLARI GERİ GÖTÜRÜYOR”                   

Yasa tasarısının mevcut Kamu Görevlileri Yasası ile Üst Kademe  Yöneticileri Yasası’nın birleştirilmesi suretiyle ortaya çıktığını, daha önce gündeme gelen  Sosyal Güvenlik Yasası ile benzeştiğini savunan Özburak, “Uygulamakta olduğunuz bir yasanın içinden olumlu olan her şeyi çalışanların haklarını geri götürecek şekilde çıkarma ve bunu yeni bir şeymiş gibi reform adı altında dayatmak, sonu gelmez tartışmalara yol açmaktan başka bir şey getirmemektedir” ifadelerini kullandı.

Özburak şöyle devam etti:

“Kamu reformu, devletin kaynaklarını daha verimli ve etkin biçimde kullanmasının yanı sıra, kamu kurumlarının toplumsal gereksinimleri daha nitelikli, daha hızlı ve daha çok hizmet sunarak karşılayabilmesini sağlamaya yönelik bir projedir.O nedenle kamu reformunun başarısı önemli ölçüde reform projesinin toplumsal gereksinimleri ve beklentileri doğru öngörebilmesine bağlıdır. Siyasi partilere duyulan güvenin sıfırlandığı ve parti bayrağı sallayanların yönettiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşları  gerek kişisel olarak yaşam koşullarından, gerekse ülkenin ekonomik- toplumsal koşulları ile yönetim kalitesinden  derin bir memnuniyetsizlik içindedir. Ülkenin ekonomik-toplumsal durumu ile yönetim kalitesinden memnuniyetsizlik, kişisel yaşam koşullarına ilişkin memnuniyetsizlikten de daha güçlüdür.”

Kamu yönetiminden yurttaşın beklentilerine değinilen açıklamada, kanun ve kuralların herkese eşit biçimde uygulanması, hangi konuda hangi kanun ve kuralın uygulanacağının belli olması, devletin vatandaşa, doğru ve yeterli bilgi vermesi, hükümetin ve kamu kurumlarının aldığı kararlarda vatandaşın söz sahibi olması, kamunun siyasi baskıdan bağımsız çalışması gibi beklentiler bulunduğu kaydedildi.

“Kamu reformunu Memur-Sen; yolsuzluk olarak adlandırılan ve iktidardaki partilerin yandaşları için kanunların ayrıcalıklı uygulandığı düzenden uzaklaşılması, kamunun tüm alanlarında ekonomik ve demokratik bir anlayışla şeffaf ve hesap veren, kamu kurumlarının halka ait olduğunun farkına varan bir yapı kurmaya yönelik ilkeler doğrultusunda zihniyet değişimi olarak değerlendirmektedir” denilen açıklamada, hazırlanan tasarıyı kamuda bir reform olarak değerlendirmedikleri belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.