1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Mesaj açık
Mesaj açık

Mesaj açık

Yeni kurulan hükümetin uzun ömürlü ve ülke sorunlarına eğilmesi dileğinde bulunan vatandaşlar, tek beklentilerinin icraat olduğunu kaydetti.

A+A-

Hakan Yıldırım

Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümetinde bakanlar atandı. Önümüzdeki günlerde güvenoyu alması beklenen hükümet icraata başladı. Kuzey Kıbrıs’ta son yıllarda sürekli değişen hükümetler sokaktaki vatandaşı da tedirgin ediyor. Diyalog muhabirinin görüşüne başvurduğu vatandaşlardan bazıları, UBP-DP koalisyon hükümetinin sorunların çözümüne çare olmayacağını ifade ederken bazıları belki “kaderimiz değişir” beklentisi içerisinde…

Güvenoyu almayan hükümetin uluslararası anlaşmalara imza atamaması nedeniyle Türkiye ile ekonomik protokolün imzalanması da ay sonuna kaldı. Başbakan yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, nisan ayı maaşlarının ödemesinde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı yönündeki açıklaması da vatandaşı pek ikna etmiş gibi gözükmüyor. Vatandaşların bir kısmı aybaşı memur maaşlarında eksik ödeme yapılabileceği kanısında. Yeni kurulan hükümetin uzun ömürlü ve ülke sorunlarına eğilmesi dileğinde bulunan vatandaşlar, tek beklentilerinin icraat olduğunu kaydetti. 

“Protokole hayır desinler!”

Ahmet Onbaşı isimli yurttaş yeni hükümetten ekonomik protokole “hayır” demesini istiyor. “Evet , pakete hayır desinler istiyorum ama bunu yapmayacaklarını biliyorum” diyen Onbaşı, “Durum hiç iyi değil. Elektrik pahalı, ev telefon yok, mecburen cep kullanıyoruz, çeşmeden su akmıyor, suyu bekliyoruz” diyerek tepkisini ve beklentilerini dile getirdi. Ahmet Onbaşı maaş sıkıntının yaşanabileceğine yönelik duyumları da değerlendirerek, “Herhalde bir şekilde ödeniriz diye düşünüyorum. Ödenmezse eskiye dönüş olur, meclisin önü dolar taşar” dedi.

“Erken seçim olsun”

Murat Çırakoğlu da yeni hükümetten hiçbir beklentisinin olmadığını ifade etti. Erken seçim olmasını bekleyen Çırakoğlu, “Seçim olursa herkes kendine çeki düzen verir. Gidişat iyi değil, halk bunalımda. Yapılacak erken seçimde de katılım az olacak. Çünkü insanlar hiçbir partiye güvenmiyor” dedi.
Maaşlarla ilgili konuya da yorum yapan Çırakoğlu, “Kamuda maaşların yatıp yatmaması umurumda değil. İster yatsın, ister yatmasın. Memurun da silkelenip kendine gelmesi gerek” diye konuştu.

Fasulyenin yahnisi, gitti geldi aynisi!

Muhabirimiz, Veli Soner isimli vatandaşa yeni hükümetten beklentiniz ne diye sorunca ilginç bir yanıt aldı. “Ciğerci Ahmet’in bir lafı var bilir misiniz;  fasulyenin yahnisi gitti geldi aynısı” diyerek esprili bir yanıt verdi. Soner, yine de umutsuz yaşanmaz, her gün bir umuttur” diyerek iyimser bir beklenti içerisinde olduğunu da sözlerine ekledi. Ay başına kamudaki maaşların ödeneceğine inanç belirten Soner, “Ödenmezse bile taksitle ödenir. Bence  yeni hükümet ilk günden bu potu kırmaz” dedi.

“Kim gelirse gelsin bir şey değişmiyor” 

Hatice Ayrancıoğlu isimli yurttaş da hükümetten pek bir beklenti içerisinde olmayanlardan… Ayrancıoğlu, “Açıkçası bir beklentim yok. Çünkü başa kim gelirse gelsin kimse bir şey yapmıyor, bir şey değişmiyor” diyerek tepkisini dile getirdi. Ayrancıoğlu, maaş sıkıntısının da artık alışkanlık yarattığını savunarak, “Maaşlar ödenemezse klasik bir şey derim, alıştık artık. Her ay olan bir şey” dedi.

“İstikrarlı bir hükümet şart”

Mehmet Zeki Yıldırım da birçok alanda yapılması gerekenler olduğunu belirterek, “Ülkenin temel sorunları, çalışanların durumu, müteahhitlerin durumu, özel sektörün sorunlarını düzeltmelerini bekliyorum” dedi. Yıldırım, sürekli hükümet değişmesini de eleştirerek, “Bu sorunların çözümü için istikrarlı bir hükümet olması gerekir” diye konuştu. Kamudaki maaşların ödeneceğini tahmin eden Yıldırım, “formüller vardır. Birkaç gün gecikme olabilir ama ödeme yapılır, orada sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum” dedi.

“İnşallah sorunlara çare olurlar”

Behiç Öztürk, “İnşallah yeni hükümet hayırlı olur” diyerek sözlerine başladı. Öztürk, Toplumun büyük sorunları olduğuna dikkat çekerek, “İnşallah çare olurlar. Ekonomik ve toplumsal yönden büyük sıkıntı var, inşallah düzelir” şeklinde fikir beyan etti.Maaşların ödenememesi durumunda ekonomik açıdan büyük sorunların yaşanacağına vurgu yapan Öztürk,  “İnsanlar maaşı bekliyor, ekonomik açıdan büyük sorun yaratır. İnşallah ödenir” dedi.

“Türkiye verirse maaş sıkıntısı olmaz”

Songur Uğurgil isimli vatandaş da halkın beklentileri olduğunu söyleyerek “Halka karşı iyi gelişmeler yapsınlar. Her alanda genel bir düzenleme olması lazımdır” şeklinde konuştu. Olası maaş sıkıntısına karşı Uğurgil, “Türkiye verirse Maliye’de para olur ve böylelikle sorun olmaz. Aksi halde sorun yaşanır” diyerek sözlerini noktaladı 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.