1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Milli Mücadele şehitleri Gazimağusa’da da anıldı
Milli Mücadele şehitleri Gazimağusa’da da anıldı

Milli Mücadele şehitleri Gazimağusa’da da anıldı

Milli Mücadele şehitleri 21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitleri Anma Haftası çerçevesinde Gazimağusa’da düzenlenen törenle anıldı.

A+A-

Suriçi’ndeki Canbulat Şehitliği’nde yer alan tören, Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Merkez Komutanı Hava Savunma Albay Fahri Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına 4. Piyade Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Akın Örsdemir,  Belediye Başkanı İsmail Arter, siyasi parti, üniversite, vakıf, dernek, kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından çelenk konulmasıyla başladı.

Saygı duruşu, saygı atışı, istiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden törende Canbulat Özgürlük Ortaokulu Tarih Öğretmeni Hasan Zaimağaoğlu ile 4. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Piyade Yüzbaşı Can Yolga konuşma yaptı, Canbulat Özgürlük Ortaokulu öğrencilerinden Burak Uysal Şiir okudu.

Şehitleri anma töreni, din görevlisi tarafından dua okunması ve şehitliği ziyaretle tamamlandı.

Osman Fazıl Polat Paşa Camii’nde de şehitler için mevlit okundu.

ZAİMAĞAOĞLU

Hasan Zaimağaoğlu yaptığı konuşmada,  ülkenin dört bir yanındaki şehitliklerin topraklarının kan dökülerek vatan yapıldığının kanıtı olduğunu söyledi.

Rumların Akritas planı çerçevesinde planlı bir şekilde saldırılarla yüzlerce sivil Türk’ü katlettiklerini kaydeden Zaimağaoğlu, Barış Harekatı sayesinde adaya barış ve huzurun geldiğini ifade etti.

Zaimağaoğlu,  güzel adada mutlu bir yaşam sürdürülmesinin şehitlerin sayesinde olduğunun unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

YOLGA

Yüzbaşı Can Yolga, bugünün; Kıbrıs Türkü’nün elinden alınmak istenen toprağı vatan yapmak uğrunda şehit olanları anma günü olduğunu belirtti.

Yolga, geleceğe sağlam yürümek adına genç nesillere geçmişi unutturmamak gerektiğini belirterek, Kıbrıs Türk halkının kendisini yok etmek isteyenlere karşı tarihi bir şekilde kahramanca direndiğini söyledi.
Yolga, Mücahit ve Mücahidelerin adada Türk varlığı ve kimliğini korumak için örnek direnç ve dayanışma gösterdiklerini vurguladı.

 Yolga, Rum-Yunan ikilisinin 11 yıl süren baskı ve zulümleri karşısında Türkiye’nin  uluslar arası anlaşmalardan doğan haklarını kullanarak  Barış Harekatı’nı gerçekleştirip adaya barış getirdiğini, ayrıca  Rumların da can ve mal güvenliğini sağladığını kaydetti.

Yolga Kıbrıs Türk halkının barışın hakim olduğu çözüm çabalarını müzakere masasında sürdürdüğünü söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.