1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Mısır, Zohr yatağına rağmen, Kıbrıs doğal gazına da ilgili
Mısır, Zohr yatağına rağmen, Kıbrıs doğal gazına da ilgili

Mısır, Zohr yatağına rağmen, Kıbrıs doğal gazına da ilgili

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, Mısır’da, Mısır Petrol Bakanı Tarek El Molla ile dün üç saat süren bir görüşme yaptığı haber verildi.

A+A-

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, Mısır’da, Mısır Petrol Bakanı Tarek El Molla ile dün üç saat süren bir görüşme yaptığı haber verildi.

Lakkotripis’in dün gece geç saatlerde adaya döndüğünü ve gazeteye açıklamada bulunduğunu yazan Politis gazetesi, Lakkotripis’in Molla ile çok yapıcı ve yararlı bir görüşme yaptıklarını söylediğini iletti.

Bunun Molla’nın bakan olmasının ardından, Lakkotripis ile Molla arasında yapılan ilk görüşme olduğunu yazan gazete, Lakkotripis’in dün Mısır Başbakanı Sherif İsmail ile de görüşmesinin planlandığını, ancak bunun İsmail’in olağandışı bir yükümlülüğü yüzünden ertelendiğini kaydetti.

Haberde, dün gazeteye konuşan Lakkotripis’in, ortaya çıkan en olumlu gelişmelerden birinin, Mısır’ın MEB’inde “Zohr” isimli bir doğal gaz yatağı bulunmasına rağmen, Mısır’ın, Rum doğal gazına ciddi şekilde ilgi duymayı sürdürdüğünün resmi olarak teyit edilmesi olduğunu söylediği belirtildi.

Mısırlı yetkililerin, Zohr yatağının, Afrodit yatağından Mısır’a doğal gaz taşınmasıyla ilgili müzakereleri etkilemediği konusunda kamuoyu önünde yaptıkları açıklamaların, Mısır Petrol Bakanı Molla tarafından resmi şekilde yinelendiğini yazan gazete, Afrodit yatağının, gerek ülke içi ihtiyaçlar, gerek Avrupa piyasasının ihtiyaçları için doğal gazı sıvılaştıran iki terminale nakledilmesi için faydalı olduğuna atıfta bulunulduğunu belirtti.

Gazeteye göre Lakkotripis, önümüzdeki dönem içerisinde, Mısır ve Rum veya yabancı şirketlere, Afrodit yatağından Mısır kıyılarına doğal gaz taşınmasıyla ilgili ticari anlaşmalara varılmasında kolaylıklar sağlanması gerektiği konusunda, Molla ile anlaşmaya vardıklarını da ifade etti.

Gazete, iki ülkeyi bağlayacak olan sınır ötesi boru hatlarının “geçiş şartlarının” açıklığa kavuşması için Mısır ile Güney Kıbrıs arasında devletlerarası bir anlaşma imzalanmasına dair işlemlerin başlatılması konusunda anlaşmaya varıldığını da ekledi.

Gazete Lakkotripis’in gazeteye söylediklerine dayanarak, iki tarafın ortak görüşünün, ticari anlaşmalar veya gerekli altyapıların ileriye götürülmesine dair anlaşmalar yapılması için, önümüzdeki dönem içerisinde çabalarının yoğunlaştırılması gerektiği şeklinde olduğunu ekledi.

“AYNI BORU HATTI MI?”

Gazete, bu ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, Rum MEB’indeki Afrodit yatağının, Mısır’ın MEB’inde tespit edilen Zohr yatağından Mısır’a doğal gaz götürecek olan boru hattıyla bağlanması olasılığının ise açık olduğunu yazdı.

Gazete, Mısır Petrol Bakanı Molla’nın, Afrodit yatağından Mısır’a doğal gaz taşınmasının, en nihayetinde doğrudan yeni bir boru hattıyla değil de Afrodit’ten gelecek boru hattının Zohr yatağından gelecek olan boru hattıyla bağlanması aracılığıyla gerçekleşmesi ihtimali konusunda, Rum bakanın nabzını yokladığını aktardı.

Bunun bir yandan Afrodit yatağından boru hattı inşa edilmesi masraflarını azaltacağını, diğer yandan da Mısır’a Rum doğal gazı tedarik edilmesinin başlamasına dair zamanı kısaltabileceğini kaydeden gazete, İtalyan ENI şirketinin, Zohr yatağından 2017 yılında üretime başlanmasına ilişkin plan sunduğunu belirtti.

RUM HÜKÜMETİ FRANSIZ ŞİRKETLE İŞBİRLİĞİNİ BEŞ YIL DAHA UZATTI

Gazete başka bir haberinde ise, Rum Hükümetinin, Rum MEB’indeki hidrokarbonlarla ilgili araştırma programıyla bağlantılı konularda kendisine danışmanlık yapan Fransız “Beicip Franlab” şirketiyle olan işbirliğini beş yıl daha uzattığını haber verdi.

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, iki taraf arasındaki işbirliğine dair yeni sözleşmeye imzasını koyduğunu kaydeden gazete, iki taraf arasındaki işbirliğinin 2005 yılında başladığını anımsattı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.