1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Mona Roza… Kanadı kırık kuş…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Mona Roza… Kanadı kırık kuş…

A+A-

   * KKTC 28 yaşında… İçinden ve dışından gelen bunca darbeye rağmen hâlâ ayakta olabildiğine göre, devletimizin yaşayacağına dair umutlarım arttı.
   * Lütfen dikkat: Vatandaşlarından daha yoksul olan devlet batmaya mahkumdur. Devletin zengin vatandaşları da, batan devletin arkasından batarlar.
   * Ne kadar da şok edici haberler alıyoruz böyle!.. Hafta başında Mustafa Çelik’i de yitirdik. Zor görevinin başında çelik gibi bir duruş, timsal ve iradeydi. Yerini nasıl dolduracağız bilmem. Işıklar içinde yatmasını dilerim.
   * Hükümetimiz şu anda yeni önemli kararlar üretmek üzere çalışıyor olabilir. Lütfen gürültü yapmayınız; konstrasyonunu bozmayınız!..
   * Ocak’taki New York zirvesinin son tango olacağı söyleniyor ama Eroğlu ile Hristofyas’ın tangonun uyumlu çifti olamayacağı kesin.
   * Organizatör BM’ye ocaktaki New York zirvesinin fon müziğinin Frank Sinatra’nın “New York, New York” şarkısı olmasını öneririm.
   * Görüşmelerde liderlere baskı yapılmasını isteyenler var. Sakın ha; baskı yapılırsa öyle bir kaçarlar ki, arada da bulasın!..
   * Toplumdaki eğilimlerin meclise yansıması doğaldır. Çünkü Meclis, iradesinden çıktığı toplumun temsilcisidir.
   * Vay be; Avrupa Birliği’nin haline bakınız!..  Avrupa krizi oldu mübarek!..
   * Dikmen çöplüğü tarihe karışıyormuş. Hayatımıza karışan diğer çöplüklere ne buyrulur peki?!.
   * Kargaların ve farelerin doğamızı mahvetmekte olduğu avcıların ısrarla getirmekte olduğu mesajdır. Bir şeyler yapmalı bu karga ve fare taarruzuna karşı… Yoksa tüm doğamız kargalarla farelerin kurtarılmış bölgesi olacak. Bizlere de oralarda ancak korku ve felaket filmleri çevirmek düşecek.
   * Erdal Beşikçioğlu sahnede “Bir Delinin Hatıra Defteri”nde harikalar yaratıyor. Zaten Behzat Ç. karakterinde kafayı yemiş bir polisi canlandırırken de harika.
   * Geçen Pazar gecesi işbaşı yapan Behzat Ç. travmatik serüveni boyunca tek kelime etmedi. Suçlu da öldürmedi bu kez, boyuna böcekleri ezip öldürdü. Mesaisinin yarın akşamki bölümünde bakalım ne yapacak!.. Susmayı ve böcek öldürmeyi sürdürecek mi? Son derece meraktayım.
   * İdrardan elektrik üretilmiş. Her ihtimale karşı KKTC ürünü idrarları depolayıp saklayalım derim.
   * Bizim ülkede yağmurlar sadece sel getirmez. Elektrik, telefon ve internet kesintisi de getirir.
   * Kimileri kanatları kırık bir kuş gibi olduğunda size sığınır zor zamanlarını geçirebilme adına. Kanatları iyileştiğinde ise ona ne kadar alışmış olursanız olunuz uçup giderler ve sizi bir başınıza bırakırlar…
   * “Bu dünya için sıradan bir insan olabilirsin. Ama birisi için onu hayata bağlayan tek gerekçesin.” (Teşekkürler Gültekin Yalkıç)
  * “İnsanın eninde sonunda alışamayacağı bir düşünce yoktur.” Albert Camus.
   * Öğüt: Kırık kanatlarıyla gelen kuşun, büyük bir yalan olup olmadığını işin başında inceleyiniz.
   * Temel’in dünyası: Temel’in küçük oğlu Cemal’e babasının travesti olduğunu söylemişler. Gece eve geldiğinde odasında giyinmekte olan babasına sorar: “Baba yahu, travesti nedir?..” Bir yere yetişmeye çalıştığı için hayli telaşlı olan Temel oğluna çıkışır: “Sesini kes de sutyenimin arkasının kopyasını tak!..”
   * Ve şiir… Sezai Karakoç’un trajediyle sonuçlanan aşkının şiirinden: “Mona Roza, siyah güller, ak güller / Geyve’nin gülleri beyaz yatak / Kanadı kırık kuş merhamet ister / Ah senin yüzünden kana batacak / Mona Roza, siyah güller, ak güller.”

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.