1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mülakat Yapacak Kişinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
Mülakat Yapacak Kişinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Mülakat Yapacak Kişinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Mülakat, şirket yöneticileri ve/veya işe alım uzmanı ile başvuran adayın bir oturumda birbirlerini daha iyi tanımak için bir araya gelmesidir.

A+A-

Mülakat, şirket yöneticileri ve/veya işe alım uzmanı ile başvuran adayın bir oturumda birbirlerini daha iyi tanımak için bir araya gelmesidir. Mülakat sırasında mülakat yapacak kişinin dikkat etmesi gereken hususlar da çok önem arz etmektedir. İlk olarak inan kaynakları uzmanı mülakat yapacak kişiyi başvuranlar arasından belirlemesi gerekir. Ardından o kişiye iletişim bilgileriyle ulaşması ve görüşme için randevu talebinde bulunması gerekir. Mülakatı yapacak olan kişi mülakata gelen kişi ve mülakat konusu hakkında iyi bir araştırma ve hazırlık yapmalıdır. Randevu saatine mutlaka uymalıdır. Görüştüğü kişinin ilgisini ve dikkatini çekmelidir. Bilgi, birikim ve kültürüyle muhatabını konuşmaya ikna edebilecek yeteneğe sahip olmalıdır. Görüşme sırasında konuşmasına dikkat etmeli; ölçülü, nazik ve saygılı bir üslup kullanmalıdır. Görüşme esnasında konuşmacının sözünü gereksiz yere kesmemelidir. Soruları önceden yansız bir tutumla hazırlamalıdır. Mülakat yaptığı kişinin görüşlerini hiçbir değişiklik yapmadan, olduğu gibi yazıya aktarmalıdır.

Öte yandan mülakat yapmanın çeşitli faydaları vardır. Mülakat yapmak, bireylerin kişisel gelişimine büyük katkılar sağlar. Her şeyden önce mülakat yapan kişi önemli insanlarla karşılıklı konuşmayı, soru sormayı, konuşma güçlüklerini yenmeyi, çekingenlikten ve heyecandan kurtulmayı öğrenir. Toplum tarafından tanınmış önemli insanlarla görüştüğü için kültür düzeyi yükselir, bilgi birikimi artar, insani ilişkilerini geliştirir. Son dönemlerde sıkça kullanılan online mülakat ile daha keyifli görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.