1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Mülkiyet konusunda arada büyük uçurum var!
Mülkiyet konusunda arada büyük uçurum var!

Mülkiyet konusunda arada büyük uçurum var!

Haftalık Kathimerini haberi “Kullanıcıyla İlgili Gordion Düğümüne Çözüm... BM İki Lidere sonuçlarla İlgili Baskı Yaparken Önümüzdeki 15 Gün Müzakereler Açısından Kritik” başlığıyla aktardı.

A+A-

Kıbrıs Türk ve Rum müzakere heyetleri arasında mülkiyet bağlamında, kullanıcının tayin edilmesi konusunda “Gordion Düğümü” oluştuğu, bu düğümün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in siyasi kararıyla çözüleceği haber verildi.

Haftalık Kathimerini haberi “Kullanıcıyla İlgili Gordion Düğümüne Çözüm... BM İki Lidere sonuçlarla İlgili Baskı Yaparken Önümüzdeki 15 Gün Müzakereler Açısından Kritik” başlığıyla aktardı.

Gazete, güvenilir bilgilere dayanarak 1 Eylül’deki görüşmelerinde Akıncı ve Anastasiadis’ten, kimlerin hangi şartlarda KKTC’deki eski Rum mallarının kullanıcısı tayin edileceğini, hangi şartlar altında ihtilaflı mülkü elinde tutma talebinde -kişisel mülkiyet hakkı artık tazminatla verilecek- önceki mal sahibine karşı öncelikli olacağını siyasi kararla belirlemelerinin isteneceğini yazdı.

Habere göre gerek mülkiyet çalışma grupları, gerek Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ve Rum dengi Andreas Mavroyannis başkanlığındaki heyetlerarası görüşmelerde tarafların tezleri arasında köprü kurulamadı, arada büyük uçurum var.

Haberde Kıbrıs Türk tarafı çözümden sonra işleyecek mülkiyet komitesinin rolünün mümkün olduğunca teknik düzeyde (uzlaşılan kriterleri uygulamak) sınırlandırılması için mülkiyet kriterlerinin detaylı kaydedilmesini istediği, bu nedenle de salı günkü liderler görüşmesinde siyasi karar alınsın ya da alınmasın mülkiyetin uzun süre müzakere masasında kalacağı belirtildi.

Gazete özetle şunları aktardı:

“Yetkili kaynakların gazetemize aktardığına göre müzakereler, kaydedilecek anlaşmaların bir yandan iki bölgeli iki toplumlu federasyona, bir yandan da insan haklarının tesis edilmesi ve Avrupa müktesebatına uygun olması için elzem olan; mülkiyet konularının, toprak kriterlerinin, vatandaşlık ve yerleşikler konularının bağlanacağı çok kritik bir noktaya geldi.”

Haberde Nami ve Mavroyannis’in BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de katılacağı yarınki görüşmelerinde salı günkü liderler görüşmesinin gündemini kesinleştirmelerinin beklendiği kaydedildi.”

RUM TARAFI İLERLEME RAPORU YAYIMLANMASINDA TEREDDÜTLÜ...

Gazete BM’nin, 14 Eylül’e kadar Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in yapacağı bir ortak açıklama ile müzakerelerle ilgili ilerleme raporu yayımlanması için baskı yaptığını ancak Rum tarafının BM’nin baskılarına rıza göstermekte tereddütlü göründüğünü belirterek tereddüdün nedenini şöyle izah etti:

“Taktik açıdan çapraz müzakere prosedürünü güçsüzleştirmemek, esas açısından da; son aylarda mülkiyet ve toprak kriterlerine karşılık yönetim ve güç paylaşımında önemli ilerleme kaydedildiğinden, iki tarafın tezlerindeki yeni yakınlaşmalarla ilgili bugüne kadarki gözden geçirmede terazinin kefesi Kıbrıs Türk tarafından yana ağır bastığı için...”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.