1. YAZARLAR

  2. İpek Halim

  3. Müzik ve Satışlar Üzerindeki Etkileri
İpek Halim

İpek Halim

Star Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Müzik ve Satışlar Üzerindeki Etkileri

A+A-

Kuzey Kıbrıs’ın tek ekonomi dergisi olan Anahtar’da iki ay önce müzik ve satışlar arasındaki bağları ele almıştım. Bu ilginç konuyu şimdi de buradan siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

Müziğin insanların duygu düşünce ve davranışları üzerinde çok çeşitli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Marşlar insanları coştururken, bazı müzik parçaları sizi hüzünlendirip bazı diğerleri geçmişe, anılara yollar. Farklı kültürlerde veya ayrı dillerde konuşan insanları müzik bir araya getirip, farklılıkları eritip, ortaklıklar kurar. Klasik müziğin ise tüm algı sistemini geliştirip, kişiyi derinleştirdiği iddia edilir.

Farklı ve güçlü etkileri olabilen müzik psikolojik hastalıkların tedavisinden veya iş yerlerinde çalışanların motivasyonunu artırmak için çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Son yıllarda müzik pazarlama alanında da önem kazanmıştır. Otellerde, kafelerde, kuaförlerde, güzellik salonlarında ve özellikle de mağazalarda farklı atmosfer oluşturmada, mekana kimlik yaratmada, müşterilerin rahatlığını, olumlu tavırlar içerisinde olmalarını ve nesneleri daha çabuk algılamalarını sağlamak için müzikten yardım alınıyor.

Doç. Dr. Fatma Demirci Orel müzik ve mağazacılık hakkında yaptığı araştırmasında çalınan müziğin mağazanın veya teşhir edilen ürünlerin müşteri tarafından algılanmasını hızlandırdığını söylüyor. Müziğin mağaza içerisindeki gürültüleri örttüğünü, örneğin havalandırma veya dışardaki trafik sesini kapattığını ve bunun da müşteriyi olumlu etkilediğini vurguluyor.

Orel ayrıca mağazalardaki müzik yayınının, 'adet yerini bulsun' şeklinde yapılmaması gerektiği de şiddetle vurgulanmaktadır. Müziğin türü, temposu ve ses düzeyine iyi karar verilmelidir. Amacı tespit edip müzik bu amaca yönelik konunun bilirkişileri tarafından seçilmelidir. “Müziğin sesi müşterileri ne huzursuz edecek derecede yüksek, ne de onları etkilemeyecek kadar düşük düzeyde olmalıdır”. Günümüzde mağaza radyosu, reklamcılığı konularında profesyonel çalışan birçok ajans bulunmaktadır. Sürekli mağaza içi yayın yapıp özel anonslarla hangi ürünlerde promosyon olduğunu duyurup, aralıksız, yüksek kalitede müzik yayını kurguluyorlar.
Birçok mağazaya yorgun giren müşteri nedenini tam olarak tespit edemese de mağazaya girdiği anda motivasyonunun ve enerjisinin arttığını söylemiş. İşte bu doğru seçilen müzikle elde ediliyor. Londra CamdenTown’daki fütürist mağaza Cyberdog, müziği inanılmaz derecede iyi kullanıyor. Mağazanın duvarları metal, tavanda mavi ışıklar, neonlar var. Oraya adım attığınız anda farklı bir dünyaya/geleceğe girmiş gibi oluyorsunuz. Cyberdog’un en etkili iletişimi ise alt kattaki ışıklı DJ masası. Evet mağazada bir DJ var ve sürekli mağazanın yoğunluğuna , gelen kitlenin yaş ortalamasına göre ve elbette mağazanın konseptine uygun olarak müzik yapıyor. Oraya bazen müzik dinlemeye gidiyor ve yeni gelen montları fark ediyordum. Müzik için gidip, müzikten motive olup alışverişle sonlanan birçok Cyberdog ziyaretimi hatırlıyorum. Yoksa Müzik ruhun/motivasyonun/satışın gıdası mıdır? İyi günler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.