1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Nami: "Rum Lider büyük yanlıştan döndü"
Nami: "Rum Lider büyük yanlıştan döndü"

Nami: "Rum Lider büyük yanlıştan döndü"

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, BRT’de yayınlanan ‘Günün Özeti’ programına telefonla katılarak müzakere sürecini değerlendirdi.

A+A-

Eide’nin açıklamalarını yorumlayan Nami, Rum Lider’in önkoşul koymadan müzakere masasına dönüyor olmakla büyük yanlıştan döndüğünü belirtti.

Rum lider’in Müzakere masasından asla kalkmaması gerektiğine işaret eden Nami, Türk tarafının Rum lidere her zaman önkoşul koymadan müzakere masasına geri dönmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunduklarını anımsattı.

Nami, Türk tarafının tavrında değişikliğe gitmediğini kaydederek, “Anastasiadis’in müzakere masasına her hangibir önkoşul koymadan dönecek olacağı anlaşılıyor. Memnuniyet vericidir. Keşke bu kadar ay boşuna harcanmasaydı. Anastasiadis bu kadar zamanı Kıbrıs’a boşu boşuna kaybettirdi”.

Bakan Nami, Rum liderin masaya döndüğü zaman müzakerelerin geçmiş yakınlaşmalara saygı duyulan bir şekilde sonuç odaklı, hızlı, iyi yapılandırılmış bir süreç olarak devam etmesini temenni etti.

“Eide’nin benden önce 24 kişi bu görevde idi. Ben sonuncusu olduğumu düşünüyorum” şeklindeki açıklamalarını da değerlendiren Nami, kendisinin bunu temenni ettiğini ve Türk tarafının da bunu istediğini ifade etti.

Nami, BM’nin buna benzer ifadeleri uzun zamandır kullandığını kaydetti.

“Basına yönelik açıklamalardan ziyade kâğıda dökülen harfler olmasını arzu ediyoruz. Mutlaka nihayi bir hedef oraya konmalı. Ve belirli bir disiplin içerisinde gitmeli. Bu iş artık devam edemez. Umarım BM mikrofonlara söyledikleri bu unsurları daha kararlı bir şekilde müzakere masasına da yansıtırlar”.

Bakan Nami, müzakerelerin, yeniden başlayacak olmasının, Rum liderin önşartsız müzakere masasına döneceğini açıklamasının önemli olduğunu vurguladı.

Türk tarafının müzakerelere yoğunlaştırılmış bir şekilde devam etmeye hazır olduğuna işarete den Nami, Kıbrıs sorununun önemli bir dönemece daha girdiğinive tüm dünyanın bu sorunun artık bitmesini istediğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.