1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. Nazım’ın hasreti sürüyor
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Nazım’ın hasreti sürüyor

A+A-

Hayata sanat gözlükleri ile bakmak, her türlü güçlüğü aşmakta önemli bir değerdir. Siyasetin, uluslararası ilişkilerin, iç meselelerin tıkandığı noktada, yazarın, şairin, ressamın, müzisyenin kullandığı evrensel dil altın anahtar gibidir. Duyguyu, düşünceyi sanatla dışavurmak çözümcü bir yolun açılmasını sağlayan önemli bir adımdır.

*

Vera, Nazım Hikmet’le geçen yıllarını “Nazım’la Son Söyleşimiz” adını verdiği kitabında anlatmıştı. Vera ile Nazım’ın tanışmaları bir belgesel için Vera’nın ona telefon etmesiyle başlar.  Vera, telefon konuşmasının ardından bilgi almak için Nazım Hikmet’in evine gider. Nazım kendisine gerekli bilgileri verir. Odada şair Ekber Babeyev de vardır. Vera tam kalkarken Nazım, Babayev’e dönerek: “Fena kız değil, ilginç, ama göğüsleri düz” der. Tatarca söylenen bu cümleyi Vera anlamış ve yüzü kıpkırmızı kesilmiştir.

Nazım’a bir çok aşk şiirini yazdıracak olan büyük aşk, işte böyle başlar. Nazım Hikmet’in Vera’ya son vasiyeti ise çok sevdiği ve hasret kaldığı ülkesine gidip gezmesi olmuştur. Vera bu vasiyeti 1990 yılında anı kitabının Türkiye’de yayımlanması üzerine Tüyap Kitap Fuarı’na gelerek gerçekleştirdi.

*

Nazım Hikmet’in son eşi Vera Tulyakova, kansere yenik düşerek hayata veda ettiğinde içi, Nazım’ın son vasiyetini yerine getirmenin huzuruyla doluydu. 2000 yılı ortalarında ameliyat olmasına rağmen, ilerlemiş kanser hastalığına yenik düşen Vera’nın ölümü ile ilgili açıklama yapan kızı Anna annesinin, Nazım Hikmet’in mezarının bulunduğu Novadeviçi mezarlığında toprağa verileceğini, ancak yer yetersizliği nedeni ile Vera’nın bedeninin yakılarak küllerinin Nazım Hikmet’in yanına gömüleceğini söylemişti.

Ölümünden iki hafta önce bir muhabir ile telefonda konuşan Vera Tulyakova, “En büyük isteğim daha ben hayattayken Nazım Hikmet’in tekrar Türk vatandaşlığına kabul edilmesidir” demişti. Son günlerini yaşadığını belirten Tulyakova, Türkiye’de bu kararın çıkacağını beklediğini söylemişti. Ancak bu günleri görmesi nasip olmadı.

Vera, Nazım’ı tanıdığında 23 yaşındaydı. Nazım ise 53. Aralarındaki yaş farkına rağmen büyük bir aşktı yaşadıkları.

Vera’nın bu büyük aşkı, yaşamının sonuna kadar sürdü. Şimdi ise aynı mezarda sonsuza kadar yaşayacak.

Ruhlarında, Nazım’ın hâlâ dönemediği memleket sevgisi ve özlemi devam ederek, ne yazık ki...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.