1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Neden Kıbrıs?
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Neden Kıbrıs?

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Akdeniz’de ki konumu ile paha biçilmez bir değere sahip. Stratejik açıdan 2. Dünya Kıbrıslı Türkler Vakfı Kongresinde de uzmanlar bir değerlendirme yaptılar. Tarihten bugüne Kıbrıs’ta ki hâkimiyet mücadelesine değindiler. Bu günün şartlarında hâkimiyet mücadelesinin sebepleri ve şekilleri sadece boyut değiştirmiştir.  Küresel güçlerinde Kıbrıs üzerinde pay sahibi olmaya çalışması ile güç dengelerini değişmiştir. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin önümüzdeki günlerde AB dönem başkanı olması ise tesadüf değil. Bu şartları Yunan- Rum ikilisinin dünya kamuoyunu etkileyen lobicilik faaliyetlerinin talihsiz bir sonucudur. Bu durumda AB kendi ile çelişmiş ve bölünmüş bir ülkede yönetimi olan bir devlete üyelik vermiştir. Tüm bunlar kabataslak göz önünde bulundurulduğunda, bugün KKTC’nin artık bu kural tanımazlığa son verecek adımlar atması gerek.

İki kesimlilik, iki halkın eşitliği, anavatanın etkin ve fiili garantisi ve iki devlete eşit statü bugüne dek sağlanamamıştır. Rum’un uzlaşmaz tavrı ve tek taraflı Kıbrıs’ın tüm nimetlerinden yararlanacak adımlar atmasına karşı KKTC devletinin de sınırlarını çizmesi gerekmektedir.  Su projesi ile keskin bir hamle yapılmıştır. Anavatan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki imzalanan anlaşma ile de münhasır ekonomik bölge sınırları da dayatılan değil, KKTC devletinin hak ettiği olacaktır. Daha iler gidebilmek için lobicilik faaliyetlerine hız kazandırarak, birlik ve beraberlik içinde teknolojik imkânlardan faydalanarak KKTC’nin makûs talihini değiştirmemiz gerek. Kongre de kısım kısım neler yapılmalı hususunda çalışmalara yer verilmektedir. Ekonomiden sağlığa her sektör için workshoplar yapılmaktadır. İhtiyaçlar ve çözümler değerlendirilmektedir. 

 Arap Baharının esintileri ve petrol arama çalışmaları ile tüm dünyanın gözü Kıbrıs’ın üzerindeyken Kıbrıs Türkü bunu lehine kullanmalıdır. Müzakerelerin tıkandığı açık. Rum mevcut durumu devam ettirme niyetinde. KKTC devletinin uluslararası platformda anavatan Türkiye’nin desteği ile hak ve özgürlüklerine ulaşacak adımlar atmalıdır. Varlığımızı sürdürmemiz ve gelişebilmemizin önündeki engelleri bu sayede kaldırabiliriz. Eğitimli nüfusumuzu avantaja çevirerek mevcut projeleri kısa sürede hayata geçirebiliriz. Tüm dünyanın dikkatini çeken bu süreçte, uluslararası platformda yanlış bilinen doğruları düzeltme fırsatını kaçırmamalıyız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.