1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Neofitu: “Papadopulos’la mükemmel bir çözüm yazabiliriz”
Neofitu: “Papadopulos’la mükemmel bir çözüm yazabiliriz”

Neofitu: “Papadopulos’la mükemmel bir çözüm yazabiliriz”

Simerini’nin yayın hayatına başlamasının 40’ıncı yıldönümü nedeniyle dün akşam düzenlenen Kıbrıs sorunuyla ilgili kültürel tartışmaya katılan DİSİ Başkanı Averof Neofitu ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos arasında tartışma yaşandığı bildirildi.

A+A-

Simerini’nin yayın hayatına başlamasının 40’ıncı yıldönümü nedeniyle dün akşam düzenlenen Kıbrıs sorunuyla ilgili kültürel tartışmaya katılan DİSİ Başkanı Averof Neofitu ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos arasında tartışma yaşandığı bildirildi.

Simerini “Kıbrıs Sorununda Yüz Yüze… Averof: Çözüm İçin İki ‘Evet’ İstiyoruz… Nikolas: Bilgi ve Çözüme Katılım İstiyoruz” başlıklı haberinde, Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in Simerini’nin etkinliğinde yaptığı konuşmanın Neofitu ile Papadopulos arasında “göğüs göğse savaş” çıkardığını yazdı.

Habere göre Neofitu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in çabalarına destek çıkarak “Nikolas ile mükemmel bir çözüm yazabiliriz. Ancak Kıbrıs sorununun çözülebilmesi için iki EVET’e ihtiyaç var” ifadesini kullandı, Rum tarafında biri talepkar öteki iyi ilişkiler çerçevesinde hareket eden iki ekol bulunduğunu belirterek, halkın retçiler ve teslimiyetçiler olarak bölünmemesi gerektiğini kaydetti.

Papadopulos ise, Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki icraatlarını eleştirerek, DİKO’nun hiçbir zaman iki bölgeliliğe karşı çıkmadığını söyledi ancak “Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’nin bizi tasfiye etme çabalarındaki en büyük avantajımızdır” dedi.

Anastasiadis’in Rum halkını yanıltmaya çalıştığını da söyleyen Papadopulos “11 Şubat Ortak Açıklaması’nın hiçbir yerinde Kıbrıs Cumhuriyeti ismi ifade edilmiyor. Toprak müzakerelerinde hiçbir özlü ilerleme yoktur. Harita istiyoruz.

Güvenlik, garantiler ve yerleşiklerde de ilerleme yoktur” ifadelerini kullandı.

Papadopulos, Anastasiadis’in 11 Şubat günü Rum meclisinde yaptığı bilgilendirmeye atıfta bulunarak özetle şu soruları yöneltti:

“Karar alma prosedürleri nelerdir? Senato ile ilgili geçerli olan nedir? Anlaşmazlıkların çözüm mekanizmasıyla ilgili geçerli olan nedir? Çözümün sürdürülebilirliği planıyla ilgi geçerli olan nedir? Çözüm sonrası kritik parametreler nelerdir? Federal hükümetin 29 yetkisi nelerdir?
İki parti lideri arasındaki ikinci çatışma konusunun müzakerelerin ve Türkiye’nin rolü olduğuna dikkat çeken gazete, Neofitu’nun “müzakere olmadan işgal ordularından kurtulabilir miyiz?” sorusuna karşılık Papadopulos’un “Kıbrıs sorunu sadece müzakerelerle çözülmez, AB’ye üyeliğimiz gibi Türkiye’yi sıkıştıracak hareketler de gerekir. Türkiye çözüm istemiyor” cevabını verdi.  Neofitu da “Türkiye’nin çözüm istemediğini kabul edersek, o zaman neden müzakereye devam edelim? Kıbrıs sorununu nasıl çözeceğiz” sorusuyla karşılık verdi.

Papadopulos ayrıca Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın devlet ve hükümet yetkilileriyle  görüşmelerine işaret ederek, bundan Anastaiadis’in siyasi icraatlarını sorumlu tuttu. Neofitu ise önemli kişilerin 2005’ten beridir KKTC’yi ziyaret ettiğine dikkat çekti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.