1. YAZARLAR

  2. Dr. Okan Dağlı

  3. Neoliberalizm sonunda futbolu da vurdu...
Dr. Okan Dağlı

Dr. Okan Dağlı

Yenidüzen Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Neoliberalizm sonunda futbolu da vurdu...

A+A-

Sokaklarda düzene isyanlar, grevler, şikeler derken bu örnek modelin (!) “endüstriyel futbolu” da etkileyip vurması kaçınılmazdı. Sonunda olacağı da buydu... Ve oldu.

Sürekli olarak para ve sermayenin tüm değerleri alt üst ederek, kuralsız ve ahlaksız bir biçimde gelişiminin önünü açmak için ortaya çıkan anlayışlarla beraber sosyal modellerin aşağılanmasının varacağı sonuca doğru hızla ilerliyoruz.

Neoliberalizmin beşiklerinden İngiltere, bu hafta lig maçlarını dolayısıyle futbolu erteleyebilir. Nedenini Guardian gazetesinin yazarlarından Seamus Milne’den okuyalım... Otuz yıldır uygulanan neoliberal politikaların İngiltere'deki toplumlararası bağları paramparça ettiğini, bu nedenle de kesinti planlarını hazmedebilecek bir toplumsal yapı bulunmadığını söyleyen yazar şöyle devam ediyor: ''İngiltere'de kentlerde gördüğümüz, siyasetin ve sosyal dayanışmanın zehirli bir şekilde başarısızlığa uğradığı, açgözlülükle yönetilen bir toplumun yansımasıdır”. Ve bunun sonucunda insanların koyduğu tepkiyle başa çıkamayan İngiltere hafta ortası milli maçını ertelemiş, hafta sonu ise futbolu başlatıp-başlatmama konusunda kararsız kalmış durumda...

Diğer bir zengin Avrupa ülkesi İtalya ise futbol “grev” tehditi altında. Nedeni futbolcuların “meta” olarak görülmesi... Değerini kaybedenin ezilip yok edilmesi, değer kazanının ise anormal zenginlik içinde yaşatılması! Futbolcular Birliği (AIC), ve Kulüpler Birliği arasında süre gelen anlaşmazlığın sözleşme koşullarında yer alan "takımda istenmeyen oyuncunun takımla antrenmana çıkmaması" ve "oyuncunun istemediği bir takıma transfer edilmesi veya gönderilmesi" maddelerinin futbolcular tarafından kabul görmemesinden kaynaklandığını iddia ediyor.

Yirmi ekibin kaptanları, kamuoyuna sundukları ortak mektupta, Futbolcular Birliği (AIC) ile Serie A ligi yöneticileri arasında oyuncu haklarını düzenleyen anlaşma yapılmadıkça, 27-28 Ağustos’ta başlaması planlanan 2011-2012 sezonunun start almayacağını ifade ediyor.

Krizlerin teğet geçtiği(!) Türkiye’de ise şike nedeniyle liglere uzun bir süre erteleme gelmiş! Her türlü değerin ve futbolla ilgili yüzyıllık tüm gelenek ve göreneklerin, kuralların, etik değerlerin çözüldüğü, takım satmanın, adam satın almanın bini bir para etmediği günleri yaşıyorlar orada...

Parayla herşeyi kısa sürede elde etmek, herkesi ve herşeyi alınır satılır bir meta olarak değerlendirmenin zirve yaptığı bir dönemde, İstanbul’un sadece futbolda değil her türlü işgüzarlık, şike ve bizans oyunlarında da üç büyüğü olan bu takımların ne kadar pisliğin içinde gömüldüğünü izlerken bunu İtalya ve İngiltere’den farklı değerlendirmek doğru değildir.

Neoliberalizmin futbola yansımasını yaşıyoruz kısacası. Herkese hayırlı olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.