1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Nestoros, 8 kayıp ailesine bilgilendirme yapacak
Nestoros, 8 kayıp ailesine bilgilendirme yapacak

Nestoros, 8 kayıp ailesine bilgilendirme yapacak

Kayıp Şahıslar Komitesi Rum üyesi Nestoras Nestoros, yılbaşından sonra 8 aileye, kayıp yakınlarının kalıntılarını teslim almaları için bilgilendirme yapılacağını açıkladı.

A+A-

Alithia gazetesine röportaj veren Nestoros, Kıbrıslı Türk ve Rum kayıp yakınlarının yaşadığı dramın sona ermesi gerektiğini kaydederken, komitenin çalışmalarına dair bilgi verdi.

Habere göre Nestoros, şu anda kayıplar listesinde bin 508 Rum, 493 Kıbrıslı Türk kayıp bulunduğunu; Rumların 43’ünün 1963 döneminde, bin 465’inin 1974 döneminde kaybolduğunu belirtti.

Nestoros, Kıbrıslı Türklerin ise 229’unun 1963 döneminde, 274’ünün ise 1974 döneminde kaybolduğunu söyledi.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, kurulduğu 2006’dan bu yana, 476’sı Rum, 149’u Kıbrıslı Türk olmak üzere 625 kaybın kalıntılarına ulaşarak, bu kalıntıların kimlik tespitini yaptığını belirten Nestoros, komite bünyesinde dokuz ekip bulunduğu, bunlardan yedisinin KKTC’de, ikisinin de Güney Kıbrıs’ta çalıştığı bilgisini verdi.

Nestoros, şu anda 800-850 Rum kayba ulaşmaya çalıştıklarını, bin 61 kaybın kalıntılarına ulaştıklarını ve bunlardan 695’ine kimlik tespiti yapıldığını, 436 kaybın ise tespit edilme sürecinde bulunduğunu söyledi.

Habere göre Nestoros, 30 askeri bölgede kazı yapmak için izin talebinde bulunduklarını, 5 Kasım’da iznin verildiğini; sonradan 3 olası bölge daha tespit ettiklerini ve kayıpların gömülü bulunduğu olası bölgelerin sayısının artmasını beklediklerini belirterek, 10-15 Ocak’ta askeri bölgelerdeki kazılara başlayacaklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.