1. YAZARLAR

  2. Harun Denizkan

  3. Nihayet kabine değişiyor
Harun Denizkan

Harun Denizkan

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Nihayet kabine değişiyor

A+A-

Kabine değişikliği uzunca bir süreden beri kamuoyunu meşgul ederse, kabine değişikliğinde isabetli bir karar alınmaz. Kaldı ki, bu süre içerisinde hem Başbakanı hemde bakanları yıprattı. Neredeyse iki aya yakın bir süredir kabinenin değişeceği söylentileri yayılıyordu. Değişti değişecek derken, kabinenin bugün değişeceği ortaya atıldı. Başbakan İrsen Küçük bugünkü bakanlar kurulu toplantısının ardından muhtemelen kabineyi değiştirecek. Elde ettiğimiz bilgilere göre; kabinede Tarım Bakanı Zorlu Töre ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil’in değişmesi bekleniyor. Ayrıca UBP Lefkoşa Milletvekili Şerife Ünverdi için yeni bir bakanlık kurulacağı söyleniyor Çevre kültür ve doğal kaynaklar bakanlığı bu duruma göre kabinede üç bakan değişecek üçüncü bakanın kim olacağı bugün belli olacak.

SON BAKANLAR KURULU TOPLANTISI

Elde ettiğimiz bilgilere göre; UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük bugün son Bakanlar kurulu toplantısını yapıp kabineden değişecek olan bakanlara teşekkür edip yeni kabinesini açıklayacak. Bügünkü Bakanlar kurulu toplantısı saat 11.00 de başlayacak. Yani bugünkü Bakanlar kurulu toplantısı Teşekkür ağırlıklı olacak. Bakalım Teşekküre karşılık teşekkür edilecek mi?

TÖRE KABİNEDEN GİDECEK HEP İLK İSİM OLMUŞTUR

Zorlu Töre Tarım Bakanlığı’na getirilirken tesadüfen bakan olduğunu söylememiz gerekiyor. Her ne kadar da Tarım mezunuysa da Cumhurbaşkanı Eroğlu Tarım Bakanlığı’na Ali Çetin Amcaoğlu’nu uygun görmüştü ama Başbakan İrsen Küçük’ün ısrarı üzerine Zorlu Töre kabinede yer almıştı. Töre’nin Bakanlığı süresince hep eleştirildi. Çiftçi, hayvancı ve kasapların hedefi olmuştur. Medyada en çok eleştirilen bakandı. Kimbilir belki de kabinenin değişmesine sebep olan kişi de Zorlu Töre olmuştur. Her kabine değişikliği iddiaları ortaya atıldığında kabinede değişecek ilk isim olarak ortaya atılmıştır.  

KAMİL GİRNE’Lİ VEKİLLERİN KURBANI OLDU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil’in kabinede değişecek ikinci isim olarak konuşulması Kamil’in bakanlığı süresince başarısız olduğu anlamına gelmiyor. İlkay Kamil’in kabineden gitmesinin tek nedeni; Girne’deki diğer milletvekilleri ve hatta belediye başkanları tarafından istenmemesidir. Gerek milletvekilleri, gerekse belediye başkanları Kamil’in kabinede kalmasını istemiyorlar.

TOKEL SON ANDA KURTARDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel, kabinede kaldıysa bunu da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu sayesinde sağlamıştır. Tokel’in kabineden gitmesine kesin gözle bakılıyordu ancak dünkü Eroğlu – Küçük haftalık görüşmesinin ardından Tokel’in kabinede kalması kararlaştırıldı.

ÜSTEL YENİ BAKAN

UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel yeni kabinede bakan olacak isimlerden birisi. Üstel günlerdir bakanlık sözü alıpda bakanlık bekleyenlerden birisiydi. Gelen bilgilere göre; Üstel içişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı görevine getirilecek. Tabi son anda ne olur? bilinmez ama Ünal Üstel’in bakan olacağı kesin. 

ÇALUDA BAŞBAKAN’A AĞIR KONUŞTU

UBP Güzelyurt Milletvekili ve İlçe Başkanı Ahmet Çaluda, bakanlık bekleyen isimlerden biri idi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel’in yerine bakan olmak isterdi. Hem İlçe Başkanlığı’nı öne sürerek, hem de sandıktan çıkan ikinci isim olarak bu hakkı kendinde gören Çaluda, dün son kez başbakanlığa uğradı. Edinilen bilgilere göre; Çaluda dün Başbakan ile görüşme yaparken, Başbakan’a ağır konuştu. Nerdeyse tehdit edecek duruma gelmişti.

ÜNVERDİ’YE YENİ BAKANLIK

UBP Lefkoşa Milletvekili Şerife Ünverdi’nin adı hep Sağlık Bakanlığı’nda konuşuluyordu. Ünverdi’nin Sağlık Bakanı olabileceği yorumları yapıldı ancak dün gelen bilgilere göre; gerek Cumhurbaşkanı, gerekse Başbakan’ın Ünverdi’yi Sağlık Bakanlığı görevinde başarısız olabileceğini düşündüler. Ünverdi’ye illa da bakanlık verilecekse ona Çevre kültür ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı oluşturulup bu göreve getirilebilir tartışması yaşandı. Buna göre Ünverdi için yeni bakanlık kurulacak.

YENİ BAKANLIK KURULACAKSA HANGİ BAKAN GİDECEK

Yeni kurulacak kabinede Şerife Ünverdi için Light bir bakanlık kurulabilir. Sağlık Bakanlığı Ünverdi için uygun görülmüyor. Ama illada bir bakanlık verilecekse ona Çevre kültür ve Doğal Kaynaklar Bakanlığını oluşturabilirler. Tabi böyle bir durumda Bakanlıklar 11 tane olmayacağına göre hangi bakanlık nereye aktarılacak ve hangi bakan gidecek bugün netleşecek.

ÜNVERDİ BAKANLIK ALMAYABİLİR

Bir kadını kabine konusunda ikna etmek bir erkekten daha kolaydır. Şerife Ünverdi’nin sorun çıkartmayacağını var sayacaksak, Ünverdi’ye yeni kabinede görev verilmeyebilir. Ünverdi için Sağlık Bakanlığı görevi ona ağır gelir, yeni bir bakanlık oluşturulacaksa bir bakanı daha gözden çıkartmak gerek. Ki o da Başbakan’ın başını ağrıtabilir. En doğrusu Ünverdi’ye bakanlık vermemek olur. Nasıl olmazsa fazla sesini çıkaramaz. Kısacası; kabinede Ünverdi’nin olup olmayacağı bugün netleşecek.

BAŞBAKAN KARAHAN’LA YEMEKTE İDİ

Dün gece boyunca kabine konusunda çok ciddi bir telefon trafiği vardı. UBP’lilerden tutun da, kabineye girmek isteyen Milletvekilleri,ayrıca kabinede kalmak isteyen bakanlar da Başbakan İrsen Küçük’e ulaşmaya çalışıyorlardı. Edindiğimiz bilgilere göre;  Başbakan eski TC Büyük Elçisi Aydan Karahan ile yemekte idi. Kısacası; Başbakan’a ulaşmak isteyenler Başbakan’a ulaşamadı.

KAŞİF DENGELERİ KORUYOR

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif yeni kabinede olacak en tecrübeli isimlerden birisi. Kurultay sonrası Kaşif gidecek söylemleri artık geride kaldı. Ahmet Kaşif partide denge unsuru oldu, bir yerde Başbakan İrsen Küçük’ün kabinede tutması gereken isimlerden biridir. Mağusa’da güçlü olduğu için partide dengeleri sağlayacak. Kabine dışında bırakılırsa tehlikeli olabilir çünkü güçlüdür. Kaldı ki; Kaşif Sağlık Bakanlığı dışında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı da olabilir.

TANCER KIZGIN

Bakanlık bekleyenlerden biri de hiç kuşkusuz UBP Girne Milletvekili Dr.Mehmet Tancer. Tancer Demokrat Parti’den UBP’ye transfer olurken bakanlık sözü aldığı biliniyor. O yüzden o da bakanlık alamadığı için kızgın olan milletvekillerinden biri. Gelen bilgilere göre; Tancer’e ileride bakanlık verileceği sözü verildi. Ama bunada tepki koyduğu söyleniyor.

AMCAOĞLU TARIM BAKANI

Sonunda Amcaoğlu muradına eriyor. Yeni kabinede yer alacak olan isimlerin başında UBP Lefkoşa Milletvekili ve ilçe başkanı Aliçetin Amcaoğlu bulunuyor. Günlerdir ona hep Tarım Bakanı yakıştırması yapıldı. Zorlu Töre’nin yerine Amcaoğlu getirilecek diye konuşuldu. Nitekim de bugün Amcaoğlu’nun yeni kabinede  Tarım Bakanı olacağı kesin gibi.

ATUN, DÜRÜST, ÖZGÜRGÜN VE ÇAVUŞOĞLU RAHATTI

Kabine değişikliğine gidileceği söylentilerinin ortaya atıldığı günden beri bakanlarda hep telaş vardı. Bu telaş kimisinde az, kimisinde çok görüldü. Koltuğu kaybetmeyeceğinden emin olanlar bile tedirgindiler. Günlerdir yazılıp çizilen ve etrafta söylenenlere bakacak olursak kabinede dört bakanın ismi hep banko kaldı. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Turizm ve Çevre Bakanı Kemal Dürüst, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu. Bu dört Bakan hiç kabine dışında konuşulmadı. Dürüst’ün eski bakanlığı olan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gideceği yönünde söylentiler vardı. Nazım Çavuşoğlu’nun İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na gideceği söylendi. Son olarak da Sunat Atun’un Ekonomi ve Maliye Bakanı olacağı konuşuluyordu. Bir tek Özgürgün’e herhangi bir bakanlık veya kabine dışında kalacağı söylentisi olmadı.

KOLTUĞU KAYBETME TELAŞI

Bir telaştır gidiyor. Yaklaşık iki aydan beridir koltuk telaşı yaşanıyor. Koltuk deyip geçmeyin bu koltuk evinizdeki koltuğa hiç benzemez. İnsan bir kere oturdu mu kalkmak istemez. Baksanıza  Başbakan kabineyi değiştireceğim dedi bakanlar o günden beridir olmayan motivasyonlarını kaybettiler. Uyuku uyamaz hale geldiler bir ara kabine söylentilerine ara verildiysede koltuğu kaybetme telaşı sürdü. Hele hele son bir haftadır bakanların halini bir görseniz tam bir tiyatro. Başbakan’ı yalnız bırakmak istemeyenler mi istersiniz günde üç beş kez Başbakanı telefonda arayan bakanları mı? Nerdeyse Başbakanla birlikte anjio olmaya gidecek olanlar bile vardı,tam bir trajedi. Pazartesi gecesi koltuğu sağlam olmayan bakanlar gece geç saatlere kadar başbakan’ın yakın çevrelerine bol bol telefon açıp bilgi almaya çalıştılar.  Her bakan kendini başarılı görüyor makamı kaybetmek istemez. Az kaldı bugün yarın dananın kuyruğu kopacak  koparken de bakalım neler olacak?. UBP’de yeni bir tartışma konusu gündeme gelecek Kabineden memnun kalmayanlar belli ki, çıngar kopartacaklar. Herkesi memnun etmek kolay mı? Elbette değil memnun kalmayanlar memnuniyetsizliklerini hep sürdürecekler. Koltuğun tadını bilenler bu yaşananları daha iyi anlar, koltuk deyip geçmeyin çünkü bu koltuk başka bir koltuk.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.