1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Noel Baba Barış Köyü konusunda tıkanan sürecin hızlandırılması için çağrı yapıldı
Noel Baba Barış Köyü konusunda tıkanan sürecin hızlandırılması için çağrı yapıldı

Noel Baba Barış Köyü konusunda tıkanan sürecin hızlandırılması için çağrı yapıldı

Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, Uluslararası alanda, Noel Baba Barış Köyü’nün 2016 yılında açılacağı duyurusu yapıldığına dikkat çekti.

A+A-

Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, Uluslararası alanda, Noel Baba Barış Köyü’nün 2016 yılında açılacağı duyurusu yapıldığına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ömer Kalyoncu,  CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ve UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’den tıkanan süreci hızlandırmasını istedi.

Karabulut yaptığı yazılı açıklamada, 25 Aralık 2015 tarihinde, Noel Baba Barış Köyü’nün 7 ülke arasında KKTC’de yapılmasına Turizm Bakanlığı’nın müracaatı sonucu karar verilmesinden itibaren başlatılan yer ile ilgili çalışmalarda en son önerilen, Güzelyurt Belediye sınırları içinde yer alan, Gaziveren ve Aydınköy’deki hali araziler için vaziyet planı çalışmasının tamamlandığını kaydetti.

“Dünya barışı için ilk sosyal sorumluluk projesi” olarak değerlendirdiği Noel Baba Barış Köyü’nde barışın simgesi, “gagasında defne yaprağı ile gelen beyaz güvercinin” yerleşim planının da ilham kaynağı olduğunu ifade eden Karabulut, Projenin ana binalarından olan, Noel Baba Müzesinin,  41 ülkenin evi ve müzesinin de 928.923,81 m2 çapında olan güvercinin iç alanında yer aldığını vurguladı.

“Noel Baba Barış Köyü’nün, dünyada bu büyüklükte, bu temalı ve karada bir yerleşim planı olmadığı için, dünyanın 8. harikası olmaya aday olacağına” da dikkat çeken Karabulut, “Noel Baba Barış Köyü’nde güvercinin içinde yer alan 41 ülke, deniz cephesinde oluşturulacak olan seyir kulesi ile gündüz görüldüğü gibi, akşam da LED ile ışıklandırılmış güvercinin çevresi, hava sahasından geçen uçaklar da dahil görünür olacaktır” dedi.

1458986290.jpg

Karabulut şöyle devam etti:

“KKTC’nin gayri safi milli hasılasına etki edecek olan proje, 41 ülkenin müzesi, diğer bir ifade ile 41 ülkenin temsilcilik açmasına ve 3.000 kişiye direkt iş imkanı sağlayacak ve bölge esnafına da bulunmaz fırsatlar yaratacaktır.  Projesi ve vaziyet planı hazır olan Noel Baba Barış Köyü inşaatı, İçişleri Bakanlığı’nın ilgili hali arazi alanını Turizm Bakanlığı’na devrettikten hemen sonra başlayacak, tüm işler 240 günün sonunda tamamlanarak 2016 yılında 41 ülke ile birlikte açılışı yapılacaktır. 

Uluslararası alanda Noel Baba Barış Köyü’nün 2016 yılında  açılacağı duyurusu yapıldığı için de, konuyla ilgili olarak Turizm Bakanlığı ile birlikte projenin başından itibaren destek veren başta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olmak üzere, Başbakan Ömer Kalyoncu,  CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ve UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’den tıkanan süreci hızlandırması  istendi!”

1458986291.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.