1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. O saldırıdan önce Erdoğan: Bizim medeniyetimizin olduğu yerde DAEŞ, PKK olamaz"
O saldırıdan önce Erdoğan: Bizim medeniyetimizin olduğu yerde DAEŞ, PKK olamaz"

O saldırıdan önce Erdoğan: Bizim medeniyetimizin olduğu yerde DAEŞ, PKK olamaz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde konuştu. Erdoğan, ‘mazlum medeniyetler’in gözlerini Türkiye’ye çevirdiğini söyledi:

“Bugün büyük bir dönüşümün sancıları içinde kıvranan tüm kardeş toplumlar, gözlerini Türkiye'ye dikmiş durumda. Umutla çıkış yolu arıyorlar. Rehber olarak da bizleri görüyorlar, sizleri görüyorlar. Biz nereye yönelirsek, onlar da aynı tarafa yöneliyorlar, yönelmek istiyorlar. Bu büyük medeniyetin günümüzdeki varisi olarak gördükleri Türkiye'nin kendilerine de rehberlik etmesini bekliyorlar. Ne kendi evlatlarımızı, ne de bu insanları hayal kırıklığına uğratmaya hakkımız var, böyle bir vebali asla üstlenemeyiz.

Sınırlarımıza dayanan o mazlumlara kapımızı açtıysak, iyilik medeniyetinin mensubu olacağımız için açtık. Batı ne diyor? 300-500 kişi alırız. Sonra dikenli telleri koydular. Şu anda 3 milyon insan var burada. Bundan sonra da açık kapı politikasını sürdüreceğiz. Bu medeniyetin evlatları bunu yapmakla yükümlüdür. Bizim medeniyetimizin olduğu yerde DAİŞ olamaz, Boko Haram olamaz, PKK-PYD-YPG olamaz. Ku Klux Klan ve Holokost da olamaz.

Afrika’da bana ‘Batı bize elmaslarımızı, altınlarımızı, bakırlarımızı yağmalamak için geldi. Osmanlı bize farklı geldi. Baktım ki şimdi siz de tekliflerinizle aynı şeyi yapıyorsunuz’ dediler. ‘Biz sizinle dayanışma için buradayız. Ama ne olur çabuk anlayın, yoksa kaybetmeye devam edeceksiniz’ dedim. Anlayamıyorlar.”

Diyanet Vakfı’na çağrı

Erdoğan, Diyanet Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’yla birlikte çalışmalarını yaygınlaştırmasını beklediklerini söyledi:

"Terör örgütlerinin pusuda beklediği bu dönemde çocuklarımıza, gençlerimize, genç kızlarımıza daha fazla sahip çıkmalıyız. Paralel yapıların hizmet ve adanma kılıfları altında nesillerimizi kendi kirli emellerine alet etmesine seyirci kalamayız. Ümmeti parçalayan, ümmeti birbirine düşürenlerin bu gayretlerine seyirci kalamayız. Anneyi evladına, evladı annesine - babasına düşman kılan bu anlayışa seyirci kalamayız.

Yeni nesilleri maddi ve manevi olarak beslerken, bu şer odaklarına karşı da azami derecede dikkatli olmalıyız. Burada bir şey özellikle dikkati çekiyor; Diyanet Vakfımızdan bu anlayışla Milli Eğitim Bakanlığımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımız ile hareket ederek, çalışmalarını daha da yaygınlaştırmalarını bekliyoruz."

Kaynak: Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.