1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Öğretmenler yarın da grevde!
Öğretmenler yarın da grevde!

Öğretmenler yarın da grevde!

KTOEÖS, 2011 sonrası istihdam edilen ve sendikalarca “Göç Yasası” diye nitelendirilen yasadan etkilenen öğretmenlerle yarın 08:00-13:00 arası grev ve eyleme devam edeceklerini açıkladı.

A+A-

KTOEÖS, 2011 sonrası istihdam edilen ve sendikalarca “Göç Yasası” diye nitelendirilen yasadan etkilenen öğretmenlerle yarın 08:00-13:00 arası grev ve eyleme devam edeceklerini açıkladı ve bu öğretmenlerin görevlerini hiç bir öğretmenin üstlenmeyeceğini belirtti.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı açıklamada, “Bir yandan yaratılan açlık, sefalet düzeni” ile “ücretli kölelik”  sürdürülürken “sözde tasarruf” yapıldığını,  diğer yandan da “Üçlü kararname atamaları, kayıt dışı ekonomi, şirketlere peşkeşler, milyonlarca liralık vergi afları, KDV- emlak indirimleri, örtülü ödenekler, siyasi partilere yardımlar ve daha milyarlarca liralık kaynakların bir avuç ayrıcalıklıya aktarıldığını savundu.

Gökçebel, “Onurlu yaşam hakkımızı elimizden almak istiyorlar. Çalışıp aç-sefil yaşamamızı istiyorlar. Kadrolu olmamamızı, iş maaş, garantimizin olmamasını istiyorlar. Sendikasız, güvencesiz, sigortasız çalışmaya razı olmamızı istiyorlar. Sokak köpeği gibi bir parça kemiğe muhtaç olmamızı ve düşük ücretle, kötü koşullarda çalışmaya razı olmamızı istiyorlar. Hakları budanan, ücretli köleye dönüştürülen çalışanların kaderlerine boyun eğerek göç yasasında eşitliğe ses çıkarmamamızı istiyorlar” şeklinde konuştu.

“Göz Yasası’nı kaldıracağım” diye seçilen CTP-DP’nin, Hayat Pahalılığını bile ortadan kaldırarak, herkesi “Göç Yasası”nda birleştirmek için kolları sıvadığını savunan Gökçebel, bu yasayı kaldıracak kaynağın olmaması bahanesini ileri süren hükümetin, gerçekte yasayı kaldırma gibi bir niyeti olmadığını söyledi.

BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Tüm öğretmenleri farklı yasalara, haklara mahkûm eden, kamusal eğitimi yok etmeye çalışan, öğretmenler arasında büyük adaletsizlikler yaratan, onları geçim derdine sokan, köleleştirmek isteyen politikalara boyun eğmeyeceklerini vurgulayan Gökçebel, öğretmenin hazırlık ödeneğini bile gasp edenlere boyun eğmeyeceklerini belirtti.

* * *

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda bugün gerçekleştirdiği uyarı grevine yarın da devam edeceğini bildirdi.

KTÖS Genel Başkanı Semen Saygun’un yaptığı açıklamaya göre, grev yarın sabah 08.00-11.00 saatleri arasında yapılacak.

Saygun, Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda uzun süredir yaşanan sorunların kronikleşerek okuldaki eğitim-öğretim faaliyetlerini olumsuz olarak etkilemeye devam ettiğini ifade ederek, 2014-15 eğitim-öğretim yılının başında tespit ettikleri sorunları hem okul yönetimi, hem öğretmenler hem de Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle defalarca görüşmelerine rağmen iyi niyetlerine karşılık bulamadıklarını savundu.

Eğitim Bakanlığı yetkililerinin çalışma barışını tehdit eden sorunu çözmek yerine, süreci uzatarak sorunu gündemden çıkarma yönetimini seçtiğini öne süren Saygun, “Eğitim Bakanlığı’nın okuldaki sorumluluklarını yerine getirmemesini ve öğretmenlere karşı soruşturma mantığı ile baskı oluşturmaya çalışmasını protesto ederiz” dedi.

Saygun, Eğitim Bakanlığı’nın sorunları bir an önce çözmesi için bugün gerçekleştirdikleri uyarı grevine yarında 08.00-11.00 saatleri arasında devam edeceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.