1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Olgun: “Eide’nin tek yanlı hareketlerden kaçınma çağrısı yerinde”
Olgun: “Eide’nin tek yanlı hareketlerden kaçınma çağrısı yerinde”

Olgun: “Eide’nin tek yanlı hareketlerden kaçınma çağrısı yerinde”

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Olgun, BRT’de yayınlanan bir programa bağlanarak, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin açıklamalarını yorumladı.

A+A-

Cumhurbaşkanının Kıbrıs konusundaki müzakerecisi Ergün M. Olgun,  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı’nın taraflara tek yanlı hareketlerden kaçınılması çağrısında bulunmasının yerinde olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Olgun, BRT’de yayınlanan bir  programa bağlanarak, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin açıklamalarını yorumladı.

Olgun,  iyi bir başlangıç yapıldığını belirterek, “şu anda müzakerelerin yeniden başlayacak olması günün en iyi haberidir” dedi.

“TEK YANLI HAREKETLERDEN KAÇINMA ÇAĞRISI YERİNDE”

“Bu çerçevede Sayın Eide’nin dile getirdiği olumlu unsurlar var” diye konuşan Olgun konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunlar, hidrokarbon yataklarının ve konusunun sadece Kıbrıs’ın değil bütün bölgenin konusu olduğu, bütün bölgeyi ilgilendiren bir çerçevede ele alınması gerektiğinin vurgulanmış olması son derece önemli. Malumunuz, Kıbrıs’ta müzakerelerin durmasının sebebi, müzakerelerin arifesinde, Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı hidrokarbon konusunda inisiyatif alması olmuştu. Büyük resim içerisinde bunun görülmesi gereğinin Sayın Eide tarafından vurgulanmış olması, önümüzdeki dönemde tek yanlı hareketlerden kaçınılması gereğini de işaret etmesi bakımından son derece yapıcı. Tarafların teknik olarak çalışmalarını durdurduğu bu dönemde pozitif bir yaklaşımla sürece ivme kazandırmak için ileri bir siyasi adım atması da bence son derece pozitif ve ileri bir adım olarak önümüze çıkıyor.”

“TEŞVİK EDİCİ UNSUR OLARAK GÖRÜYORUZ”

Eide’nin bölünmüş bir adanın AB içerisinde yaratmış olduğu huzursuzluğa değinmesinin de süreci bir sonuca ulaştırmak, Kıbrıs’ta bir uzlaşıya ulaşmak için bir teşvik edici bir unsur olarak gördüklerini anlatan Müzakereci Ergün Olgun, “ Bunun dışında Kıbrıs’taki görevinin güven yaratıcı önlemler paketi üzerinde çalışmak değil, Kıbrıs’ın stratejik ve kapsamlı bir çözüme kavuşturulması olduğunu vurgulaması da son derece önemliydi” dedi.

“BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİMİZİN ORTAK İRADESİ”

Kıbrıs Türk tarafının masada olduğuna dikkat çeken Olgun, “Bu da önemli bir unsurdur. Kıbrıs’la ilgilenen uluslararası aktörlerin de, en erken bir zamanda çözüm görmek istediklerini ifade etmiş olması da çok önemli bir unsur. Dolayısıyla 1 yıl içerisinde sürecin tamamlanarak bir sonuca ulaşılmasına dair bir perspektif, bir hedef ortaya koyması da son derecede önemlidir. Kıbrıs Türk tarafı olarak müzakere sürecine angajeyiz. Bu süre içerisinde yapılandırılmış, sıkıştırılmış, sonuç odaklı, belli bir zaman mevhumu içerisinde hareket ederek bu hedefi gerçekleştirme konusunda Kıbrıs Türk tarafının bütün siyasi partileri kapsayan ortak bir idaresi vardır. Bu iradeyi hayata geçirmek için Kıbrıs Türk tarafı olarak angaje olduğumuzu bu  vesileyle Sayın Eide’ye ifade etme fırsatı bulduk” diye sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.