1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Olmadı Sayın Tatar!
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Olmadı Sayın Tatar!

A+A-

Asıl siz ve sizin hükümetiniz biz kadınlar üzerinden siyaset yapıyorsunuz Sayın Ersin Tatar!

İster bir cümle ister on cümle olsun söylenen açık ise, anlaşılırdır ve yanlış anlaşılmasına da hiçbir gerek yoktur. Yani siz Kıbrıslı Türk kadınların tembel olduklarını, işlerinde başkalarını çalıştırdıklarını söylemişseniz sözylemişsinizdir. (Bunun sosyolojik sebeplerini tartışsak nasıl araştırılmadan ve sebepleri öğrenilmeden sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yorumlar yaptığınız ortaya çıkacak ve daha da zor duruma düşeceksiniz. Fakat bunu yapmayacağım.)

Dedim ya asıl siz ve sizin hükümetiniz biz kadınlar üzerinden siyaset yapıyorsunuz!

Kadınları hiçe sayarak;

Kadınların bu yaşamdaki varlıklarını hiçe sayarak,

Kadınların fakirleşmesi, aşağılanması ve eşitlik için atılan her adımın ortadan kaldırılması için çaba sarf ediyorsunuz.

Size kadınların ve kadın örgütlerinin ya da kamuoyundan tepkili olduğunu belirten tüm kesimlerin yalnızca sözlerinizden dolayı karşı çıkıyor olduğunu açıklıyor ya da öyle zannediyor oluşunuz bile kadınları nasıl yok saydığınızın açık bir göstergesidir. Kadınlar bir cümlenin peşine düşerek günler süren kınamalar yayınlamazlar Sayın Tatar! Kadınların kınamalarını lütfen daha dikkatlice okuyunuz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini destekleyen zihniyetinizi kınıyor ve şiddetle reddediyorlar.

Sizin hükümetinizin özelleştirme konusundaki inatçılığını sağır sultan bile duydu. Özelleştirme yasası adı altında halka yedirilmeye çalışılan mantık, zaten ekonomik yaşamdan neredeyse dışlanmış, eşit işe eşit ücret hakkından yasadışı bir şekilde mahrum edilmeye devam edilmiş, yaşamın her alanında sadece erkeklerin yaşadığı bir devletmişizcesine kararlar üretmeye devam eden partinizin kadınları yok etmeye yönelik politikalarından bir tanesidir.

Defalarca ceza yasasındaki ayrımcı adaleti(!)haykıra haykıra size, hükümetinize ve partinize aktarılmasına rağmen bunu duymazdan gelerek hala daha bildiğiniz erkek egemen siyasi anlayışla devlet yönetmeye çalışmanız kadınların tepkilerinin az bile olduğunun göstergesidir.

Bakanlığınızda çalışmakta olan kadınların daha verimli çalıştıklarını söyleyerek, yani çalışma arkadaşlarınızın gönlünü alarak, gafınızı düzeltmek ne yazık ki mümkün değil.

Erkek egemen o bencil ve ayrımcı anlayışın sizin anlayışınızla bu devletin yönetilmesine şikayet etmeyenlerin, kendi çıkarları uğruna kadınları, kız çocuklarını ve cinsel yönelimi farklı olan bireyleri dışlayarak bir düzen kurmayı, hatta bu düzeni pekiştirmeyi sağlamaya çalışanlar olarak biz kadınlar üzerinden siyaset yapıyorsunuz.

Sizin hükümetinizin kabinesi, göz göre göre bu memleketin kadınlarının her satırında ilmik ilmik işlenmiş eşitliği tesis edecek emeklerini hiçe sayarak, şiddetle reddettiğimiz kadın çalışmaları dairesini kurdunuz. Bu daire işlevselliğini daha kurulurken yitiren bir daire olduğuna göre, kurulmasındaki amaç, kadınların duygularını sömürmek, popülist yaklaşımlar ile eşitlik için çabalıyor görünmek ve dostalar alışverişte görsün anlayışı ile çalışmaktan başka ne olabilir.

Hatırlatırız! Ayrımcılık sadece kadınlara yapılmıyor Sayın Tatar! Ayrımcılığa uğrayan tüm bireyleri kucaklamayan bir yasanın amacı popülizmden başka hiçbir şekilde açıklanamaz.

Müzakere ve çözüm sürecindeki sessiz ve yapıcı olmayan tutumlarınız, kapalı kalmış Kıbrıslı Türk toplumunun içinde daha da kapalı bırakılmış kadına kötülükten başka bir şey değildir.

Bunun farkında olmamak ya da farkında değilmiş gibi davranmak bile ayrımcılığın partinizin nasıl iliklerine kadar işlediğinin bir başka ispatı değil midir?

Bütün bunlar demek oluyor ki:

Biz kadınları kullanarak erkekleri daha da zenginleştiriyorsunuz.

Biz kadınları kullanarak, erkekleri daha da söz sahibi yapıyorsunuz.

Biz kadınları kullanarak erkeklerin daha eğitimli olmalarını sağlıyorsunuz.

Biz kadınları kullanarak devlet yönetimini erkelerin parsellemesini garantiliyorsunuz.

Biz kadınları kullanarak yaşamın her alanında erkeğin daha aktif olmasını sağlıyorsunuz.

Biz kadınları kullanarak toplumun “kadın” imgesini zayıf, tembel, bakılmaya muhtaç kişiler olarak kurgulanmasını destekliyor ve bu hastalıklı eşitsiz anlayışın ileriye taşınmasına katkı koyuyorsunuz.

Bu ne büyük rastlantıdır ki siz de birer erkeksiniz.

Haliyle siz de bize yapılan bunca ayrımcı ve kötü uygulamadan menfaat elde etmekten memnunusunuz ki susuyorsunuz.
Görüyorsunuz ya Sayın Tatar, biz kadınlar üzerinden politika yapıp da yapmazdan gelmeniz veya bunu başkalarının suçu gibi işaret etmeniz, biz kadınların dikkatlerinden kaçmıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.