1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Omiru: "Çözüm için Ankara’ya baskı yapılmalı"
Omiru: "Çözüm için Ankara’ya baskı yapılmalı"

Omiru: "Çözüm için Ankara’ya baskı yapılmalı"

Rum siyasiler dün çeşitli etkinliklerde yaptıkları konuşmalarda Kıbrıs sorununa değindiler

A+A-

Rum siyasiler dün çeşitli etkinlik ve anma törenlerinde yaptıkları konuşmalarda Kıbrıs sorununa değindiler.

KİPRİANU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile aralarında büyük anlaşmazlıklar olmasına rağmen müzakere sürecini desteklediklerini, ancak kendisine açık çek vermediklerini ifade etti.

Güvenlik Konseyi kararlarında da belirlendiği gibi siyasi eşitliğin olacağı iki kesimli iki toplumlu federasyon çözümü için çalıştıklarını söyleyen Kiprianu, bu çözümde, AB üyesi bir ülke için çağdışı olarak tabir ettiği garantilerin kurumunun yerinin olmadığını savundu.

PERDİKİS

Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis, Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte Othello Kalesi’nde konsere gidecek olmasına sert tepki gösterdi.

“Yanlış zaman ve yer” yorumunda bulunan Perdikis, Anastasiadis’in yabancılar ve Türklere çözüm konusunda kararlılık mesajları vermeye acele ederken Kıbrıslı Rumların çözümü kabul etme olanaklarına telafisi mümkün olmayan zararlar verdiğini savundu.

Perdikis, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri görüşmek üzere derhal Ulusal Konsey’in toplanmasını da istedi.

SİZOPULOS

EDEK Milletvekili Marinos Sizopulos, ekonomilerini ve Kıbrıs sorunundaki müzakere konumlarını güçlendirmek için enerji ve jeopolitik çıkarlarını doğru bir şekilde değerlendirmeleri gerektiğini savundu.

HACIYEORGİU

Güney Kıbrıs’ın Avrupa Parlamentosu’ndaki Milletvekillerinden Takis Hacıyeorgiu ise garantiler sorununun çözülmesi için Anastasiadis ile Akıncı arasında ortak cephe oluşturulması gerektiğini savundu. Hacıgeorgiu, Akıncı’nın 1974 Barış Harekatı’nın bir savaş olduğunu “kabul etme cesaretine” de övgüde bulundu.

OMİRU

Fileleftheros gazetesine göre Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru AB’nin çözüm çabalarına aktif katkılarda bulunma yükümlülüğünün olduğunu savundu. Omiru çözüm için Ankara’ya baskı yapılması gerektiğini de iddia etti.

NEOFİTU

Alithia gazetesine göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki çabalarda Anastasiadis’i desteklemenin herkesin görevi olduğunu savundu.

Tehlikelerin olduğunu ancak çözümsüzlüğün tehlikelerinin daha büyük olduğunu söyleyen Neofitu, Kıbrıs Rum tarafı olarak, Kıbrıs Rum tarafının geleceğini güvence altına alacak ancak mükemmel bir çözüm veremeyecek tarihi bir anlaşmaya hazır olmaları gerektiği üzerinde durdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.