1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Omiru: “Çözümün birincil hukuk olarak benimsenmesinin önüne geçmeliyiz”
Omiru: “Çözümün birincil hukuk olarak benimsenmesinin önüne geçmeliyiz”

Omiru: “Çözümün birincil hukuk olarak benimsenmesinin önüne geçmeliyiz”

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in yakın gelecekte Ada’ya gelerek AB’nin Kıbrıs müzakerelerine katılımını resmen başlatacağı haber verildi.

A+A-

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in yakın gelecekte Ada’ya gelerek AB’nin Kıbrıs müzakerelerine katılımını resmen başlatacağı haber verildi.

Fileleftheros “Juncker AB’nin Katılımı İçin Geliyor” başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in AB zirve toplantısı için gittiği Letonya’nın Riga kentinde bugün Juncker’le bu meseleyi ele alacağını yazdı.

Habere göre, bugünkü görüşmede Anastasiadis ve Juncker, Juncker’in Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na seçilmesiyle başlayan, AB’nin müzakerelere katılımı görüşmelerine devam edecek. Görüşmede Juncker’in yeni müzakere prosedürüne destek belirtmek üzere Ada’ya gelmesi konusunun da ele alınması bekleniyor. İki tarafın (Anastasiadis ve Juncker) Juncker’in ziyaret tarihini belirlemek için Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasını beklediği kaydediliyor.

AB’nin müzakerelere katılmasının başlıca hedefinin müzakerelerde görüşülenlerin Avrupa müktesebatına uygunluğunu teyit etmek olduğuna işaret edilirken, Türk tarafının daha önce Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs sorununa özlü katılımını kabul etmediği hatırlatıldı, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ise buna sıcak baktığı kaydedildi.

Gazete AB’nin katılımına, müzakerelerdeki başrolü elinden bırakmayacak olan BM’nin de, Kıbrıs’ta cereyan edenleri izlemekte olan AB üyesi devletlerin de –malum nedenlerle- sıcak baktığını yazdı ve “malum nedenlerin” neler olduğunu Fransa’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Jean Luc Florent’in önceki gün izah ettiğini belirterek, şu sözlerini hatırlattı:

“Bir çözüm bulunması ve çözümün yalnız BM Güvenlik Konseyi kararlarına değil AB ilke ve değerlerine de uygun olması bütün üye devletlerin çıkarınadır. Birleşik Kıbrıs’ın AB içerisinde ve karar prosedürlerini sekteye uğratmaması önemlidir.”

OMİRU: “ÇÖZÜMÜN BİRİNCİL HUKUK OLARAK BENİMSENMESİNİN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ”

Aynı gazete “AB’nin Katkısı Ete Kemiğe Bürünsün... Omiru: Herhangi Bir Çözümün Birincil Hukuk Olarak Benimsenmesin” başlıklı haberinde ise Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru’nun “Çözümün Avrupa hukuk kültürüne uygun olması için AB’nin aktifleşmesi zaruridir. AB’nin çözüm çabalarına aktif onaylama katkısında bulunması zamanı gelmiştir” dediğini yazdı.

“Kıbrıs sorunu şüphesiz uluslararası bir sorundur bu nedenle BM çerçevesinde kalması gerekir” vurgusunu da yapan Omiru 2004 itibarıyla Kıbrıs sorununun Avrupa’nın da sorunu haline geldiğini söyledi. Omiru AB’den,  görüşülecek çözüm önerilerinin müktesebata uygunluğunu denetlemek üzere Avrupa Komisyonu’nun özel temsilcisinin müzakerelerde hazır bulunmasının istenmesi gerektiğini söyledi.

Omiru şunları da öne sürdü: “Çözümün, ülkemizin Avrupalı kimliğine uygun olması için bir sonraki Avrupa Konseyi toplantısında Kıbrıs sorununun çözüm ilkeleri demeti benimsenmesi de talep edilmeli. Bulunacak çözümün, Türkiye’nin istediği gibi AB’nin birincil hukuku olarak benimsenmesini engellemek için zamanında harekete geçmeliyiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.