1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. On üç örgütten liderlere "Gerekli adımları atma" çağrısı
On üç örgütten liderlere "Gerekli adımları atma" çağrısı

On üç örgütten liderlere "Gerekli adımları atma" çağrısı

On üç örgüt, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’e çözüm için gerekli adımları atma çağrısında bulundu.

A+A-

On üç örgüt, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile  Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’e çözüm için gerekli adımları atma çağrısında bulundu.

On üç örgüt adına Mağusa İnisiyatifi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Rum Yönetimi lideri Nicos Anastasiadis ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un yarın New York’ta gerçekleştireceği üçlü görüşmede “2016 yılında kapsamlı çözüm planının hazırlanması için önemli siyasi kararların alınması gerektiğini” kaydedildi.

Siyasi kararların alınmasının siyasi cesaret ve kararlılık gerektirdiğini  ifade edilen açıklamada, “Kıbrıs’ta kalıcı bir barışın oluşturulabilmesi ve statükonun son bulması için, iki toplum liderini de bazı başlıklarda takınmış oldukları pozisyonları gözden geçirmeye ve çözüm için gerekli olan anlamlı adımları bir an evvel atmaya çağırıyoruz” denildi.

Siyasi eşitlik, dönüşümlü başkanlık, toprak ve mülkiyet konularında; al-ver ile karşılıklı  olarak haklara saygıyı ortaya koyacak adımlar atma çağrısında bulunulan açıklamada, “Garantör ülkelere de, Garanti ve Güvenlik ile ilgili konularda iki tarafta da yapılacak referandumlarda ‘evet’in çoğunluğunun sağlanabilmesi için, günün koşullarına uygun esneklik göstermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Garanti, güvenlik, toprak düzenlemesi ve mülkiyet ile ilgili gündeme getirilen hassasiyetlerin altında yatan asıl nedenin statükoyu devam ettirme olduğu savunulan açıklamada , söz konusu konuların hiçbirinin tabu olarak görülmemesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada Kıbrıs’ta barış ve federasyon mümkün olduğu kaydedildi.

Açıklamaya, Dayanışma, Mağusa İnisiyatifi, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikasi (KTÖS), Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS), Halk Sanatları Vakfı (HASDER), DAÜ Akademik Personel Sendikası (DAÜ SEN), Doğu ve Güneydoğulular Kültür Derneği, Barış Derneği, Feminist Atölye(FEMA), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-iş) imza koydu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.