1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Önce torpil sonra diploma
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Önce torpil sonra diploma

A+A-

Eğitim ve başarının gereksiz ayrıntılar olarak kaldığını hepimiz biliyoruz. Maalesef ülkemizde sistemli bir şekilde bu düzen devam ettiriliyor. Neden bu konuya değindim? Yaz ayları, güneş, kum, deniz ve eğlencelerle birlikte okullarımız mezunlarını vermeye başladı. Üniversitelerde görkemli mezuniyet törenleri bir biri arkasına yapılıyor. Bunlarla birlikte yurt dışında eğitimini tamamlayıp ülkemize dönenleri de unutmayalım. Her birinin kendi alanında başarılı ve idealist olduğuna eminim. Ama işler onların düşündüğü gibi gitmiyor ülkemizde.

Neden mi?

Öncelikle mevcut iş alanlarında bir doluluk var. Dolayısıyla belli oranda işsizlik sorunu ülkemizde kanayan bir yara. Dahası yeni yatırımların her türlüsüne karşıyız. Yeni yatırımların yeni istihdam alanları anlamına geldiğini hala anlatamadık. Okullarını yeni bitirmiş ve hayata atılmak için gerekli donanımlara sahip bu çocuklar ne yapacak? Tabi ki bir kısmı ülkemizden ayrılacak ve doğduğum yer değil doyduğum yer vatanım sözünü tasdikleyecekler. Bundan hem toplumsal yapı, hem ülkemiz uzun vadede zarar görecek. En son yenilikler ile eğitim almış çocuklarımız başka ülkelere hizmet verecek. Hal böyle olunca biz nasıl yenilik ve gelişimden bahsedebiliriz ki?

Tüm bunlara çözüm getirdiğimizi düşünsek bile bir sorunumuz daha var.  Hepimizin duymaya alışık olduğu, zaman zaman şikâyet ettiği ama mecbur edildiği bir durum bu. “Eş, dost, ahbap işi….. “ Kökünü bir türlü kazıyamadığımız bir ilişkilenme biçimi. İş bulma konusundan tutunda en ufak bir sorununuzun çözümüne kadar ülkemizde herkesin bildiği ama ifade etmediği bir mekanizmadan bahsediyorum. Bu sistemde yer almak için ya soyadınız ya da torpiliniz olmalı. Gerisi çorap söküğü gibi gelir. İşte bulursunuz, olmayacak dediğiniz her şey de olur. Sihirli bir anahtar gibi tüm kapıları açar. Ne diploma ne başarı bu anahtar kadar işe yaramaz.

Şayet biri bu çarkı durdurmaya çalışırsa da Allah acısın ona. Sistem kendini korur ve hak edeni devre dışı bırakır. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovmuşlar ama………Gençlerimize karamsar bir tablo çizmek niyetinde değilim. Fakat gerçekleri de saklayamayız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.