1. YAZARLAR

  2. Harun Denizkan

  3. ÖRP ile koalisyon yok
Harun Denizkan

Harun Denizkan

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖRP ile koalisyon yok

A+A-


Başbakan İrsen Küçük, dünkü UBP meclis toplantısında ÖRP’yi hiç konuşmadı. Grupta milletvekillerine ÖRP ile hükümet ortağı mesajını vereceğini tahmin etmiştik, ancak 1,5 saatlik süre içerisinde ÖRP’yi ağzına dahi almadı. Grup toplantısının amacı mecliste görüşülevek olan Kıbrıs Türk Hava Yolları idi.

ÖRP’yi milletvekilleri de istemiyor

Başbakan İrsen Küçük’ün Başbakanlıkta ÖRP genel başkanı Turgay Avcı ile yapmış olduğu görüşmeden sonra, bir anda gündeme ÖRP ile UBP’nin koalisyona gideceği tahmin edilmişti. Oysa; Başbakan Avcı ile yapmış olduğu görüşmeden hiç sır vermedi. Bizim yayınlarımız üzerine dün UBP milletvekilleri mecliste kendi aralarında bir nabız yokladılar. Bazı milletvekilleri ÖRP ile koalisyona gidilsin mi? sorusuna cevap aradılar. Çıkan cevapta ÖRP’nin milletvekilleri tarafından da istenmediği vurgulandı. Uzun lâfın kısası; UBP tabanından sonra milletvekillerinin de ÖRP’ye red verdiği ortaya çıktı. Bu satten sonra Egemen Bağış’ta devreye girse UBP’lileri bu düşüncülerinden vazgeçiremez.

Töre, bakanlıktan olursa istifa edecekmiş

Son günlerde Tarım Bakanı Zorlu Töre, Başbakan İrsen Küçük’ü tehdit edermiş. UBP’li örgütlerden elde ettiğimiz bilgilere göre; Töre bakanlıktan olursa istifa edeceğini söylüyormuş. Gelen bilgilere göre; Tarım Bakanı Zorlu Töre Başbakan’a resmen kafa tutuyor. Oysa; kabinenin değişecek olmasının altında yatan neden, Zorlu Töre’nin başarısız bir bakanlık dönemi geçirdiğidir. Bakalım; Töre’nin bu restine Perşembe günü Başbakan ne cevap verecek.?

Yarın son bakanlar kurulu toplantısı yapılıyor

Son derken yanlış anlamayın. Elbette son değil ama şimdiki hükümetin son bakanlar kurulu toplatısı yapılacak. Güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre; Başbakan İrsen Küçük Perşembe günü yeniğ kabinesini açıklayacak. Hal böyle olunca da yarın yapılacak olan bakanlar kurulu toplantısı şimdiki bakanlarla son toplantı gerçekleşmiş olacak.

Bakanların tümü de açılışa gidiyor

Artık öyle.! Anca beraber, kanca beraber. Başbakan nerede bakanlar orada. Kabine değişikliği öncesinde bakanlar Başbakanı bir an olsun bile yanlız bırakmıyorlar. Aldığımız bilgilere göre; bugün Mağusa Maraş bölgesinde Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun açılışını yapacağı polikliniğe bakanlar da hucüm edecekler. Yani; hükümet üyeleri bugün saat 12:00’de Mağusa’da olacaklar. Zaten bazıları için de son iki gün. Varsın böyle bir açılışa da gitsinler.

Özgürgün kalkınma Bankası’na da el attı.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bütçeyi denkleştirip memuru ödeyene kadar akla karayı seçiyor. Para olmayan kasanın başında olmak hiç de kolay değil. Bütün bu sıkıntılar yaşanırken edindiğimiz bilgilere göre; bir iş adamımız Kalkınma Bankası’ndan almış olduğu krediyi hiç ödemediği halde, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün aracılığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’a dokuz yıl borcunu uzatması için aracılık yapıyor. Yani Özgürgün bu aralar Kalkınma Bankası’na da el attı. Atun’un bu durum karşısında ne yapacağı merak konusu oldu.?

Cumhuriyet Parkı eskisinden daha güzel

Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı için çok şey yazdık. En nihayet akmazsa damlar misali eskisinden daha iyi bir duruma getirildi. Akmazsa damlar diyoruz; çünkü Cumhuriyet Parkı’na Türkiye yardımları dışında, tek kuruş harcanmadı. Turizm ve Çevre Bakanı Kemal Dürüst’ün çabaları sonucunda Cumhuriyet Parkı’na Türkiye’den fidan, çardak ve bank getirildi. Ama bütün bunlar parkın gerçek anlamda çağdaş bir park haline gelmesi için yeterli değildir. Son günlerde parkı ziyaret edenler parktaki değişikliği görse de bütün bu yapılanların yetersiz olduğu kanaatine vardılar. Özellikle parkın içerisinde çim, çiçek ve WC’ler bulunmuyor. Ayrıca geceleyin ışıklandırma yapılmıyor. Karanlık bir ortamda parka zarar verileceği de düşünülüyor. Yani; KKTC’nin akciğeri Cumhuriyet Parkı’mız daha yatırım iğstiyor. Umarız yatırımlar devam eder.

Adalıer’in neden kaçtığı ortaya çıktı

Günlerdir çalkantılı günler geçiren Mehmetçik Belediyesi, meclis üyelerinin bütçe görüşmeleri için tüm barışçı davetlerini geri çeviren Başkan Adalıer’in asıl korkusunun nerden olduğu ortaya çıktı.Tüm köylünün ve belde halkının tepkisini aldığı halde, yeğenini işe aldığı kişinin bu yılki bütçe görüşmelerde meclis üyelerinin almış olduğu karar doğrultusunda sözleşmeli personel kalemine bu yıl bütçe koymayacaklarından bunu duyan başkan meclis üyeleriyle toplantı yapmaktan köşe bucak kaçıyor. Çünkü bütçe hazırlanırsa sözleşmeli olarak işe aldığı yeğenine bu durumda maaş veremeyecek ve işten durdurmak zorunda kalacak. Size soruyoruz sayın Başkan bir kişi için bu kadar başınızın ağrımasına değiyormu bari? Size bir öneri bir pire için yorgan yakmayın bizce...

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Derviş EROĞLU; Gazi Mağusa Maraş bölgesinde Başbakanlık döneminizde başlattığınız tam donanımlı poliklinik bugün şahsınız tarafından açılıyor. Bölge halkının takdirini aldınız. Bölge halkı sizi konuşuyor.

Sn.Ali Çetin AMCAOĞLU; Sıkıntılı bir dönem geçirdiniz, iki sonra ilçe başkanlığından bakanlığa terfi edeceksiniz. KKTC’de kötü dönem olsa da bakanlık her zaman tatlıdır. Bakanlığın tadını çıkarırsınız herhalde.?

Sn.Sezai SEZEN; Bu aralar sık sık üşütüp yatağa düşüyorsunuz. Bünyeniz zayıf mı? Aman dikkat edin havada kötü virüsler dolaşıyor,büyük geçmiş olsun.

Sn. Hasan FELEK; Hazır sendikaların ateşi düşmüşken bir akşam buluşalım da bir kaç laf edelim. Merak etme deplasmana gelemezsen ben gelir seni bulurum.

Sn. Ahmet ÇALUDA;  O arkadaşların çabası boşa gitti deme! Daha önünde uzun yıllar var. Nasıl olmasa yeme içmeleri KKTC’nin dört bir yanında yapmaya başladınız. Bu seni parti başkanlığına kadar götürür.

Sn. Fuat NAMSOY; İlkay bey en çok senin durumuna içerlendi. Diğerleri için umurunda değildi ama sen tavır koyunca çok üzüldü.

Sn. Cezar EKİNCİ; Dünürün dün aradı ve önümüzdeki hafta için sözleştik. Konuşacak çok şey var, başla notları tutmaya.

Sn. Aslan BIÇAKLI; Vatandaş’ın gönlünü kaldırdınız. Vatandaş akşın istiyor nerde sendikal platform.?

Sn.Yüksel ÖZGÜ; Saçlarınızın beyazlanması limanlarda olan grevlere bağlıyormuşsunuz. Armatörlük kolay iş değil.

Sn.Osman SEVDALI; Bu aralar Metahan sınır kapısında görülüyormuşsunuz.

Sn.Efkan KAHRAMAN; Sonunda Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu çıkartmak için müracaat yaptığınızı öğrendik. Doğrusunu istersen bu konuda geç kaldığını söyleyebilirim.

Sn.Ertuğrul HASİPOĞLU; Cumartesi Mağusa ilçe binasına geleceğinizi duyan Mağusa’lılar akın etmiş. Mağusalı UBP’lilerin şu anda beş vekilden en güvendiği sizmişsiniz.

Sn.Tanyel BAYRAKTAROĞLU; Bu dönem bir türlü şeytanın bacağını bir türlü kıramadık. Öyle zannediyorum ki; deniz çarşaf gibidir. Gerçi bize halı da yeter ama gelemiyoruz. Yakındır ansızın kapını çalabilirim.

Sn.Salih OKTAY; Mağusa CTP meclis üyesi ve ayrıca bir Suriçi esnafı olarak Suriçi’nde geceleyin zifiri karanlık, yani ışıkların yanmaması esnafı rahatsız ediyor. Bu durum sizi de rahatsız etmiyor mu? Allah aşkına bu olaya bir el atın da esnaf rahat etsin.

Sn.Salih CİMBOM; Duyduğuma göre; Hasan Curcioğlu’nun Serbest Liman Müdürlüğü’ne atanmasına en çok sen sevinmişsin. Bir akşam herhalde bunu da kutlarsınız.

Sn.Ali SERDAROĞLU; Arkadaşlar soruyorlar; İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil’in avukatlığını yapmak size mi kaldı.?

Sn.Salih KULAK; Liman işçilerinin yaklaşan genel kurul öncesi iş performansınızın arttığı görülüyor. İlla ki; genel kurul mu olması gerekiyordu bu performansı sergileyebilmeniz için.?

Sn.Ali GULLE; Mutluyaka CTP örgütü partilileriniz tarafından çok tepkili. Mağusa belediyesinden verilen bir kontenjan yine örgüt içerisinden birinin kızı alınıyormuş. Haberin olsun...

Sn.Hasan ZİVER; Kızınızın Mağusa Hastanesinde işe başladığını duyduk. Hayırlısı olsun.

Sn.Güneş GÜNEŞOĞLU; Mağusa’daki siyasi partiler sizi yanlarına çekmek için adeta yarış içerisine girdiler. Bu yapıda sende politikaya girmeyi düşünüyor musun?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.