1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Otopsi sonucunda adam öldürmeden yargılanabilirler!
Otopsi sonucunda adam öldürmeden yargılanabilirler!

Otopsi sonucunda adam öldürmeden yargılanabilirler!

Yasadışı Kürtaj meselesiyle ilgili olarak tutuklu bulunan 8 zanlı bugün yeniden Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldı. Mahkemem zanlıların tutukluluk süresini 8’er gün uzattı.

A+A-

Yasadışı Kürtaj meselesiyle ilgili olarak tutuklu bulunan 8 zanlı bugün yeniden Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldı. Mahkemem zanlıların tutukluluk süresini 8’er gün uzattı.

Mahkemeye ilk olarak , yasal sınır olan 10 Haftadan büyük fetuslarda hamileliği sonlandırma meselesinden tutuklu bulunan zanlılar Doktor Fahri Karagözlü, Doktor Verda Tunçbilerk, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek, ebe hemşire Ayşegül İşbilen, hemşire Taner Okburan ve doktor Rasiha Serdaroğlu çıkarıldı.

İddia makamı adına Meselenin tahkikat Sorumlusu Namık Kemal Baz Mahkemede verdiği yeminli ifadede, zanlılar için alınan 8 günlük tutukluluk süresince yapılan tahkikat hakkında bilgi vererek, bu süreçte 10 ifade, 1 gönüllü ifade aldıklarını, hastanedeki dosya, defter ve kayıtların, hastalara ait dosyaların, zanlılara ait hesap dökümleri, hesap hareketlerinin incelemeye alındığını kaydetti.

Yapılan araştırmalar sonucunda, zanlıların suç ortağı olabilecek bazı kişilerle, bazı annelerin kimliklerinin belirlendiğini dile getiren tahkikat sorumlusu, şu an için yurtdışında olan muhtemel annelerden DNA örneği alınarak gerekli analizlerin yapılması için Türkiye Cumhuriyeti ilgili kurumlarına müracaatta bulunduklarını anlattı.

Meseleyle ilgili alınması gereken ifadeler, aranan emareler, incelenmesi gereken hasta raporları, bu suçla bağlantılı olabilecek şahıslar bulunduğunu belirten tahkikat sorumlusu, mali şubeyle işbiliğinde, zanlıların hesap kayıtları ve hareketlerinin incelemeye alındığını belirtti.

Hasta rapor ve kayıtlarından ulaştıkları kişilerin , bu raporlarda yer alan operasyonları mı yoksa farklı bir operasyon mu geçirdiklerini araştırmaya başladıklarını dile getiren tahkikat sorumlusu, bu kapsamda bir kişinin Girne Doktor Akçiçek hastanesinde kontrolden geçirildiğini söyledi.

7 fetusun, Türkiye’de adli tıp kurumunda otopsisine başlandığını , sonuçlarının beklendiğini belirten tahkikat sorumlusu, bebeklerin ciğerlerinde oksijen bulunması halinde, zanlıların, adam öldürme ve taammüden adam öldürme suçlarından yargılanacağını vurguladı.

Zanlıların serbest kalmaları halinde, aranan şahıslara, emare ve alınacak ifadelere etki edebileceğini kaydeden tahkikat sorumlusu tutukluluk sürelerinin 8’er gün daha uzatılmasını talep etti.

Zanlı avukatları tutukluluk süresi talebine itirazda bulundular.

Girne Kaza Mahkemesi Kıdemli Savcısı Erdinç Akyener tarafları dinledikten sonra otopsi raporlarının davanın seyrini değiştirmesi halinde zanlıların teamüden adam öldürme ve adam öldürme suçlarından yargılanacağına vurgu yaparak, meselenin çok ciddi ve Türkiye’yle bağlantılı organize bir suç olduğunu vurguladı.

Meseleyle ilgili olarak annelerin ve suçla bağlantılı farklı şahısların arandığını, fetüs sayısının henüz netleşmediğini ve zanlıların serbest kalmaları halinde aranan emare, alınacak ifadelere etki edebileceğini vurgulayan Akyener, kişi hak ve özgürlükleri ile suçun ortaya çıkarılmasıyla, suçların ortaya çıkarılmasında kamu menfaati arasındaki dengenin çok iyi sağlanması gerektiğini belirtti.

Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Gökhan Asafoğulları da meseleyle ilgili tahkikatın tamamlanmadığını, zanlılar aleyinde alınan 8 günlük tutukluluk süresinin polis tarafından verimli şekilde değerlendirildiğini, alınması gereken ifadeler aranan şahıslar, emareler ve beklenen otopsi raporları olduğunu anımsattı.

Otopsi sonucunun , davanın seyrini değiştirmesi halinde zanlıların, adam öldürme ve taamüden adam öldürme suçundan yargılanacağını vurgulayan Yargıç Asafoğulları, tahkikatın selameti için zanlıların tutukluluk sürelerinin 8’er gün daha uzatılmasını emretti.

Mahkemeye daha sonra, kürtajla alınan fetusları gömerek suçu örten, suçu işledikleri iddiasıyla tutuklu bulunan zanlılar Aziz Dağgün ve Cemaliye Ölmez çıkarıldı.

Mahkemede Dağgün ve Ölmez’in tutukluluk süreleri 8’er gün daha uzatıldı. (BRTK)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.