1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Özelleştirilecek olan CYTA’ya güvenlik konularında müdahale
Özelleştirilecek olan CYTA’ya güvenlik konularında müdahale

Özelleştirilecek olan CYTA’ya güvenlik konularında müdahale

Rum Hükümeti’nin, özelleşecek olan Rum Telekomünikasyon İdaresi, CYTA’ya, güvenlik konularında müdahale etme yetkisini veren yasa tasarısının dün Rum Meclisi’ne sunulduğu belirtildi.

A+A-

Rum Hükümeti’nin, özelleşecek olan Rum Telekomünikasyon İdaresi, CYTA’ya, güvenlik konularında müdahale etme yetkisini veren yasa tasarısının dün Rum Meclisi’ne sunulduğu belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Güvenlik Konularında Müdahale” başlıklı haberinde, meclise sunulan yasa tasarısının, Hükümetin,  “özel CYTA LTD” şirketine, Rum Milli Muhafız Ordusu(RMMO), polis, Rum İstihbarat Teşkilatı’na (KİP) ilişkin milli güvenlik konularında müdahale etme yetkisini verdiğini yazdı.

Yasa tasarısının, Rum Savunma ve Adalet Bakanlıkları’yla olan istişarelerin ardından Özelleştirme Komiseri, Antis Triantafillides&Sons LLC ve Shearman &Sterling(London)LLP danışmanları tarafından hazırlandığını yazan gazete, yasa tasarısının ilk önce, (özelleştirmeye katılacak)bu tür şirketlerde, yüzde 5’in üzerinde çıkarı bulunan Türkiye’den (Güney Kıbrıs’ı tanımayan ülke şeklinde tanımlandı) veya Kuzey’den gelen kişilerle ilişkiler durumlarına müdahale hakkını öngördüğünü belirtti.

Habere göre yasa tasarısı ayrıca Rum Yönetimi’nin, AB veya üçüncü ülkelerle veya herhangi bir üye devletle ilişkilerinde milli çıkarlarına yönelik olarak müdahalede bulunma hakkını da öngörüyor.

Öte yandan Simerini gazetesi, hükümetin, CYTA’nın özelleştirilmesine ilişkin partilerin dile getirdiği endişelere, ilgili yasa tasarısındaki katı öngörülerle yanıt verdiğini yazdı.

Gazete bu yasa tasarısıyla(geçmesi halinde)özelleştirmeyi üstlenecek olan yatırımcının, hükümetin sıkı mikroskobu altında olacağına da dikkati çekti.

LAKKOTRİPİS’İN ÖNERİSİ AİK’TE YENİ ATEŞLER YAKTI

Simerini gazetesi de, Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, Rum Elektrik İdaresi (AİK) konusunda hazırladığı ve onaylanması için Bakanlar Kurulu’na gönderdiği önerinin, AİK’e bağlı sendikaların tepkisine neden olduğunu belirtti.

Gazete, Lakkotripis’in hazırladığı önerinin, AİK’in özelleştirilmesi ihtimalini öngördüğünü yazdı.

Habere göre öneri mülkiyet parçalanmasının ileriye götürülmesini öngörüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.