1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özgür: "Ankara'da mali protokol görüşülmeyecek"
Özgür: "Ankara'da mali protokol görüşülmeyecek"

Özgür: "Ankara'da mali protokol görüşülmeyecek"

Türkiye’den KKTC’ye getirilen suyun yönetim ve işletmesine ilişkin ileri istişare toplantıları Pazartesi günü Ankara’da başlıyor.

A+A-

Türkiye’den KKTC’ye getirilen suyun yönetim ve işletmesine ilişkin ileri istişare toplantıları Pazartesi günü Ankara’da başlıyor.

Hükümeti temsilen, Maliye Bakanı Birikim Özgür, Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali ile Bayındırlık ve Çevre Bakanı Kutlu Evren toplantı için yarın sabah Ankara’ya gidiyor. Heyet 9 Şubat Salı gününe kadar görüşmelerde bulunacak.

BRT’nin elde ettiği bilgilere göre, Bakanların Ankara ziyaret programının detaylarıyarın netlik kazanacak Toplantılara Türkiye adına Kıbrıs işlerinden de sorumlu olan Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılması bekleniyor.

Toplantı öncesi Başbakan Kalyoncu önemli mesajlar verdi.

Havadis’e konuşan Başbakan Kalyoncu, su yönetimi ve işletmesi konusunda hükümetin nihai görüşlerini içeren “İleri istişare” belgesinin Türkiye’de olumlu karşılandığını söyledi.

Kalyoncu, “Ankara’dan hazırlıklarımızı tamamladık gelin görüşelim diye mesaj aldık” dedi.

Kalyoncu çalışmanın şubat ayı içinde tamamlanacağını ve suyun dağıtımının 1 yıl süreyle Türkiye DSİ tarafından yapılacağını vurguladı.

Maliye Bakanı Birikim Özgür ise, hükümetin su konusundaki önerilerinin bu hafta Ankara’da ileri istişare toplantısında ele alınacağını ancak mali protokolün daha sonra görüşüleceğini açıkladı.

Özgür BRT’ye yaptığı açıklamada, “Bu gidişimizde ekonomik mali protokol görüşülmeyecek. Bir hafta sonra protokol için yeniden Ankara’ya gidilebilir” şeklinde konuştu.

Mümkün olduğunca, belediyelerin her aşamada etkin katılımcı olacağı bir model öngörüldüğünü belirten Özgür, yanıtın ne olduğunu Pazartesi günü Ankara’da alacaklarını söyledi.

Özgür, sorunun artık bir sonuca ulaşılmasını ve bu konuda toplumsal seferberlik mantığıyla hep birlikte bu projeye sahip çıkılıp uygulanmasını umduğunu kaydetti.

Öte yandan Ankara’daki hükümetler arası su zirvesine katılacak 2 bakan Erkut Şahali ile Birikim Özgür dün belediye başkanlarıyla toplantı yaptı.

Şahalive Özgür belediyelere süreç ile ilgili bilgi verdi. Toplantıda, belediyelerin merak ettiği sorular masaya yatırıldı.
Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut ŞahaliBRT’ye yaptığı açıklamada,belediye başkanları ile gerçekleştirdikleri toplantıyı pozitif olarak değerlendirdi.

Şahali toplantıya ilişkin şunları ifade etti.

“Toplantı pozitifti… Biz onlara hassasiyetlerinizin farkındayız, zaten süreç bu hassasiyetlere göre şekillendi dedik. Onlar da yasal hak ve sorumlulukları çerçevesinde sürece aktif katılım talep ettiler”.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.