1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özgürgün'den Cumhurbaşkanı Akıncı'ya çağrı
Özgürgün'den Cumhurbaşkanı Akıncı'ya çağrı

Özgürgün'den Cumhurbaşkanı Akıncı'ya çağrı

Özgürgün, EDEK Başkanı Marinos Sizopulos’un açıkladığı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında varıldığı iddia edilen uzlaşı noktaları konusuna açıklık getirilmesi için Cumhurbaşkanı’na çağrı yaptı.

A+A-

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, EDEK  Başkanı Marinos  Sizopulos’un açıkladığı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında varıldığı iddia edilen uzlaşı noktaları konusuna açıklık getirilmesi  için Cumhurbaşkanı’na  çağrı yaptı.

Özgürgün, “Ulusal Birlik Partisi olarak, Kıbrıs Türk halkının bu coğrafyadaki kaderine ilişkin gerçekleri, kendi hak ve çıkarlarını korumakla görevli Cumhurbaşkanı’ndan öğrenme hakkına sahip olduğu gerçeğinden hareketle, uzlaşıya varıldığı iddia edilen konulara açıklık getirilmesini ve halkımızın rahatlatılmasını acilen talep etmekteyiz” dedi.

Özgürgün, yazılı açıklamasında, 1968 yılından bu yana sürdürülen toplumlararası görüşmelerin beklenen sonuca ulaşamamasının tek sorumlusunun Rum tarafı olduğunu, Rum AB Milletvekili Eleni Theoharus’un  Rum tarafının yaşam kaynağının “Yunanistan ile birleşme vizyonu” olduğunu açıkça söylediğini belirterek, Theoharus’un “bir Helen Adası olan Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türkler,  yüzde 17’lik oranla sadece azınlıktır” şeklindeki sözlerini eleştirdi.

Özgürgün, “Bu yetmezmiş gibi Güney Kıbrıs’taki siyasi partilerden EDEK’in Başkanı Marinos Sizopulos’un, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı arasında anlaşmaya varılanlarla ilgili bilgilerin yer aldığı Rum Ulusal Konseyi tutanaklarını bir basın toplantısı düzenleyerek açıklaması, siyasi kepazelikten de ötedir” dedi.

Ulusal Birlik Partisi’nin, her vesile ile Kıbrıs Türk halkının, müzakere sürecine ilişkin gelişmeleri sadece Rum basınına yansıyan ya da bilinçli olarak yansıtılan tek taraflı açıklamalardan izlemesinin olumsuzluklarına dikkat çektiği, bu konuda ilgilileri gereğini yapma konusunda göreve çağırdığını ifade eden Özgürgün,  şunları kaydetti:

“Kaldı ki, EDEK Başkanı Sizopulos’un Ulusal Konsey tutanaklarının açıklamasını ‘kabul edilemez’ olarak niteleyen ve büyük tepki koyan Anastasiadis’in, bu eylemin Türk tarafına koz verildiğine ilişkin saptaması ise samimiyetten uzak ve yanıltmaya yöneliktir. Rum Lider Anastasiadis’in çözüm yolunda çeşitli konularda iki tarafın mutabakatlarının sağlandığı bilgileri yalanlamaması da dikkatlerden kaçmamıştır.

Hal böyleyken, Ulusal Birlik Partisi olarak, Kıbrıs Türk halkının bu coğrafyadaki kaderine ilişkin gerçekleri, kendi hak ve çıkarlarını korumakla görevli Cumhurbaşkanı’ndan öğrenme hakkına sahip olduğu gerçeğinden hareketle, uzlaşıya varıldığı iddia edilen konulara açıklık getirilmesini ve halkımızın rahatlatılmasını acilen talep etmekteyiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.