1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özkan: “Din eğitim ve öğretimi toplumsal bir talep, Anayasal bir hak”
Özkan: “Din eğitim ve öğretimi toplumsal bir talep, Anayasal bir hak”

Özkan: “Din eğitim ve öğretimi toplumsal bir talep, Anayasal bir hak”

Özkan, İlahiyat Koleji’nde laik, demokratik, bilimsel eğitim verilmekte olduğunu; din eğitim ve öğretiminin toplumsal bir talep, anayasal bir hak olduğunu belirtti.

A+A-

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği Başkanı Emre Özkan, İlahiyat Koleji’nde laik, demokratik, bilimsel eğitim verilmekte olduğunu; din eğitim ve öğretiminin toplumsal bir talep, anayasal bir hak olduğunu belirtti.

Özkan yaptığı yazılı açıklamada, toplumun bir kesiminin taleplerini ve anayasal haklarını yok sayarak doğru, dürüst bir sonuca varılamayacağını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ve öğretmen sendikalarının gözetiminde eğitim veren Hala Sultan İlahiyat Koleji ile ilgili Yüksek İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın tartışmalı olduğunu iddia eden ve karar sonrası öğretmen sendikalarının Hala Sultan İlahiyat Koleji önünde yaptıkları basın açıklaması girişiminde yaşananları üzülerek takip ettiklerini ifade eden Özkan, “Toplumu, suni din tartışmaları üzerinden provoke etmek, ayrıştırmak, ötekileştirmek kabul edilebilir bir davranış değildir. Bu, toplumsal barış ve huzuru bozacak zincirleme provokasyonlardan başka bir şey getirmez” dedi.

“Biz, en başından beri KKTC Anayasası’nın 23/4 maddesinde ‘Din eğitimi ve öğretimi, devletin gözetimi ve denetimi altında yapılır’ şeklinde ifade edildiği üzere devlet kontrolü ve gözetiminde din eğitimini savunuyoruz” ifadesini kullanan Özkan özetle şöyle devam etti:

“Hala Sultan İlahiyat Kolejimizin dönüştürülmesi ya da kapatılması gibi bir düşünceyi asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Din eğitim ve öğretimini yer altına itmek isteyen, çocuklarımızı yer altı hücrelerine layık gören bir düşünce laik, demokratik ve bilimsel olamaz! Biz, çocuklarımızın KKTC Anayasası gereği devlet kontrolü ve gözetiminde din eğitimi ve öğretimi almasını istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.