1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özkardaş:"Sabrımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz”
Özkardaş:"Sabrımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz”

Özkardaş:"Sabrımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz”

Kamu-Sen, sağlıkta yaşanan sorunlarla çözüm önerileri ve sağlık çalışanlarının vardiya-rotasyon ve düzensiz mesai çalışma usullerine ilişkin tüzük taslağından oluşan bir çalışmayı bugün Sağlık Bakanlığı’na sunacağını açıkladı.

A+A-

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), sağlıkta yaşanan sorunlarla çözüm önerileri ve sağlık çalışanlarının vardiya-rotasyon ve düzensiz mesai çalışma usullerine ilişkin tüzük taslağından oluşan bir çalışmayı bugün Sağlık Bakanlığı’na sunacağını açıkladı.

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, konuyla ilgili açıklamasında, sağlıkta, ebe ve hemşire eksikliği başta  olmak üzere, personel sıkıntısı olduğuna işaret etti. Çalışma sistemleri ve araç-gereç eksikliklerine, artan hasta sayısı eklenince yaşanan tüm olumsuzlukların sağlık çalışanlarına yüklendiğini savunan Özkardaş, yeni bakanın sistemin çöktüğünü kabul ederek, köklü bir çalışma yapılacağını açıklamasının yetmediğini, çözüm üretmek gerektiğini kaydetti.

Mehmet Özkardaş, “Onlarca yeni sağlık ocağı ve sağlık merkezleri açıldı, ama hemşiresi yok, doktoru yok.Diyaliz Merkezi açıldı ama yeni hemşire alımı yerine, yine mevcut hemşirelerden   görevlendirme yapıldı. Onkoloji Hastanesi de bitmek üzere,  ancak orası içinde hemşire alımı yapılmadı. Onkoloji  hastanesinin  hemşire ihtiyacı nasıl ve nereden karşılanacak?” dedi.

Özkardaş, mevcut hastanelerin hemşire sıkıntısının hat safhada olduğunu kaydederek, bakanlığın, zaten eksik personelle çalışan servislerden onkoloji hastanesine hemşire aktarmasını ya da taşerondan hizmet alımı yapmasını düşünmemesini çünkü artık buna izin vermeyeceklerini belirtti.

Üç hemşirenin işini bir hemşireye yaptırarak hemşirelerin aile ve sosyal yaşamlarının bitirildiğini ileri süren Özkardaş, "Para yok!" ya da "Kadro Yok!" gibi geri kalmış, demokrasi yoksunu ülkelerdeki söylemlerle halkın sağlığıyla oynandığını savundu. Özkardaş, “Ancak sabrımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Özkardaş, taslak  tüzük ve sorunlarla çözüm önerilerini bugün saat 17.30'da yeni bakanla yapacakarı toplantıda sunacaklarını belirtti

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.