1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özyiğit: “Kıbrıs Türk halkının iradesine saygı gösterilmeli”
Özyiğit: “Kıbrıs Türk halkının iradesine saygı gösterilmeli”

Özyiğit: “Kıbrıs Türk halkının iradesine saygı gösterilmeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türk halkının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya net irade koyduğunu belirterek, herkesin bu iradeye saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit,  Kıbrıs Türk halkının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya net irade koyduğunu belirterek, herkesin bu iradeye saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

TDP basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Özyiğit, Mustafa Akıncı’nın seçim döneminde ortaya koyduğu görüş ve düşüncelerinin halkın yüzde 60’ından fazlasının onayını aldığını kaydetti.

Özyiğit konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti:

“Mustafa Akıncı’nın seçim döneminde ortaya koyduğu görüş ve düşünceler halkın yüzde 60’ından fazlası tarafından onay gördü. Bu gerçeklik ortada iken gerek Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekse yetkili yetkisiz kişilerin  Akıncı’ya yönelik saldırıları aynı zamanda Kıbrıs Türk halkına yapılmış ve kabul edilemez. Kıbrıs Türk halkı ana-yavru ilişkisi değil, karşılıklı saygıya dayalı eşitler düzeyinde bir ilişki istemektedir. Sn. Akıncı’nın onay bulan görüşlerinden biri de budur. Herkes de Kıbrıs Türk toplumu ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın örtüşen bu irade ve  düşüncesine saygı göstermelidir.”

TDP olarak Akıncı’nın seçim dönemi sıkça dile getirdiği; ‘Biz kimseyle çatışma istemiyoruz, uzlaşma istiyoruz” görüşünde hemfikir olduklarını da belirten Özyiğit, “Kıbrıslı Türkler olarak adadaki varlığımıza, siyasal kişiliğimize, eşitliğimize, ada üzerindeki haklarımıza ve halkımızın iradesine saygı istiyoruz. Ayrıca, karşılıklı saygıya dayalı kişilikli ilişkinin tüm tarafların yararına olacağına da inanıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.