1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özyiğit: "Maraş devredilmeli, Ercan ve Mağusa Limanı açılmalı"
Özyiğit: "Maraş devredilmeli, Ercan ve Mağusa Limanı açılmalı"

Özyiğit: "Maraş devredilmeli, Ercan ve Mağusa Limanı açılmalı"

Özyiğit, "Türkiye -AB ilişkileri normalleşirken ve ilerlerken, Kıbrıs'ta da bu yönde adımlar atılmalıdır. Kıbrıs'ta gerçek normalleşme ancak ve ancak Kıbrıs sorununun bütünlüklü, adil ve kalıcı bir çözümü ile mümkün olacaktır" dedi.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, "Türkiye -AB ilişkileri normalleşirken ve ilerlerken, Kıbrıs'ta da bu yönde adımlar atılmalıdır. Kıbrıs'ta gerçek normalleşme ancak ve ancak Kıbrıs sorununun bütünlüklü, adil ve kalıcı bir çözümü ile mümkün olacaktır" dedi.

Özyiğit, Avrupa Komisyonu'nun vizesiz seyahat ile ilgili tavsiye kararının, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin ilerlemesine ve normalleşmesine yönelik olduğunu belirterek, kararın TC vatandaşlarının Kıbrıs'ın Güneyine de vizesiz seyahat etmesini de öngördüğünü belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin AB yolculuğu ile Kıbrıs Sorununa bütünlüklü çözüm bulma çabalarının zaman zaman kesiştiğini ve birbirini etkilediğini belirten Özyiğit, vize olayının da bunlardan biri olduğunu kaydetti.

Özyiğit, yaptığı yazılı açıklamada, TC'nin AB yolculuğunu en başından beri desteklediklerini belirtti.

Nihai karar olmasa da, tavsiye kararının önemine dikkat çeken Özyiğit, "Türkiye Cumhuriyeti, AB üyelik sürecinde ilerlerken, Kıbrıs'ta da çözümsüzlüğün, özellikle de Kıbrıslı Türklerin yararına olmadığı gerçeğinden hareketle, hep birlikte erken ve kalıcı bir çözüme ulaşmak adına gerekenleri yapmak zorundayız. Yaşanan gelişmeler Kıbrıs'ta çözümün önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır" ifadelerini kullandı.

Esas odaklanılması gereken noktanın çözüm olduğunu, her iki liderin de müzakere masasında samimi bir şekilde çözümü aradıklarını ve 2016 yılı içinde çözüm olabileceği yönünde mesajlar verdiklerini anımsatan Özyiğit, esas hedef olan çözüme ulaşana dek de atılabilecek adımlar olduğunu kaydetti.

Özyiğit, kapalı Maraş'ın BM kontrolünde sahiplerine devredilmesi, Ercan Havaalanı'nın direkt uçuşlara, Mağusa Limanı'nın da Doğrudan Ticarete açılması, paralel bir şekilde de Türkiye'nin hava ve deniz limanlarını “Kıbrıs Cumhuriyeti” bandıralı uçak ve gemilere açılması yönündeki bütünlüklü önerilerin ısrarla üzerine gidilmesi gerektiğini, aksi takdirde yaşanan gelişmelerin Kıbrıslı Türklere olumsuz yansımaları olabileceği görüşünü savundu.

Bu adımların atılmasının Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlayacağına inanç belirten Özyiğit, Güney Kıbrıs'taki seçimlerin hemen ardından Haziran ayında ivme kazanması kuvvetle muhtemel olan Kıbrıs müzakerelerinin 2016 yılında adil ve kalıcı bir çözümle sonuçlanması yönünde beklenti ve uğraşlarının süreceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.