1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özyiğit: “Ortak vatanımız yanarken, ortak hareket edebilmeliyiz”
Özyiğit: “Ortak vatanımız yanarken, ortak hareket edebilmeliyiz”

Özyiğit: “Ortak vatanımız yanarken, ortak hareket edebilmeliyiz”

Özyiğit, Güney’den ve Kuzey’den siyasi partilerin katılımıyla ara bölgede Slovak Büyükelçiliği'nin himayelerinde yarın gerçekleşecek olan Ledra Palace toplantısının ana gündeminin “yangın” olması çağrısında bulundu.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Güney’den ve Kuzey’den siyasi partilerin katılımıyla ara bölgede Slovak Büyükelçiliği'nin himayelerinde yarın gerçekleşecek olan Ledra Palace toplantısının ana gündeminin “yangın” olması çağrısında bulundu.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit yaptığı yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs'ta 3 gündür devam eden yangınla ilgili, halen yapılmakta olan çalışmalara ek olarak neler yapılabileceği konusunun siyasi partiler tarafından acilen masaya yatırılması gerektiğine dikkat çekti.

Slovak Elçiliği’nin rutin toplantısının yarın yapılacağını, elbette toplantının önceden belirlenmiş gündeminin olduğunu, ancak içinde bulunulan süreçte yangın konusunun en acil konu olduğunu belirten Özyiğit, “Ortak vatanımız cayır cayır yanarken, elbette ortaklaşa yapabileceğimiz faaliyetler olmalıdır” dedi.

“Trodos yanıyor, tıpkı Beşparmak yangınında olduğu gibi ciğerlerimiz yanıyor. Ancak yangının bir an önce söndürülmesi için işbirliği teklifleri geçmişte olduğu gibi yine reddediliyor. Oysa herkes şunu bilmelidir ki; Kıbrıslı Türkler, Rumlar, Ermeniler, Maronitler, Latinler dahil üzerinde yaşayan tüm canlılar bu adanın gerçek sahipleridir ve ada üzerindeki her türlü yaşamı geleceğe taşımak bizlerin asli görevidir” diyen Özyiğit, Karpaz’ın da, Baf’ın da, Beşparmakların da, da Trodos'un da kendileri için aynı olduğunu kaydetti.

Özyiğit, müzakere sürecinde Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için uğraş verilirken, yaşanan ortak felaketlerde işbirliği yapılmamasının hiçbir mazereti olamayacağını vurgulayarak, siyasi partilerin bu işbirliğini başlatabileceklerine inanç belirtti.

Yangına müdahale sırasında hayatlarını kaybeden iki itfaiyecinin ölümünden duyduğu üzüntüyü de dile getiren Özyiğit, hayatlarını kaybeden kişilerin ailelerine sabır diledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.