1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özyiğit, Özgürgün’ün Akıncı ile ilgili açıklamalarını eleştirdi
Özyiğit, Özgürgün’ün Akıncı ile ilgili açıklamalarını eleştirdi

Özyiğit, Özgürgün’ün Akıncı ile ilgili açıklamalarını eleştirdi

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün “Gerekirse Mustafa Akıncı’yı görüşmecilikten alırız’ şeklindeki açıklamasının “siyasi ciddiyetle bağdaşmadığını” savundu.

A+A-

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Özyiğit, müzakere masasındaki tutanak notlarının bugüne değin olmadığı kadar düzenli ve süratli bir şekilde Meclis’e gönderildiği, tüm partilerin her hafta müzakerelerle ilgili düzenli olarak bilgilendirildiğini belirtti. Özyiğit, buna rağmen, bu şekilde bir açıklama yapmanın ortamı bulandırmaktan başka amaca hizmet etmediğini iddia etti.

DP-UG milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ile UBP milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun müzakere tutanaklarının Meclise geldiği ve müzakerelerle ilgili olarak düzenli ve teferruatlı bilgilendirme yapıldığını yönünde açıklamaları bulunduğunu belirten Özyiğit, Hüseyin Özgürgün’ün bu şekilde açıklama yapmasının “düşündürücü olduğunu” savundu.

Özyiğit, “Müzakerelerin olumlu ilerlemesinden rahatsız olanlar gerçek düşüncelerini bu şekilde belli ediyorlar” iddiasına bulundu.

Kıbrıs Türk halkının adil ve kalıcı bir çözümden yana olduğunu belirten Özyiğit, “Toplum kararını vermiştir. Kıbrıslı Türkler barışın tarafı olduğunu ve bu sürece Mustafa Akıncı liderliğiyle yürümeyi tercih ettiğini, Nisan ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüksek sesle haykırmıştır” ifadelerini kullandı.

Özyiğit şöyle devam etti:

“Sn. Özgürgün yakın zamanda halkın yüzde 60’ının oyuyla seçilen ve sonraki süreçlerdeki duruşuyla kendine olan güveni daha da artıran Cumhurbaşkanının görüşmeciliğini tartıştırmakla, halk nezdinde komik duruma düşmüştür. Kaldı ki, 28 Temmuz 2013’teki irade değişmiştir. Son yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya çıkan irade, 2013 yılında meclise yansıyan iradeyi tersyüz etmiştir. Dolayısı ile halk iradesini gasp edenlerin, güçlü bir halk desteği ile göreve gelen Sn. Cumhurbaşkanı’na dil uzatması komik kaçmaktadır”

Özyiğit, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve ekibinin, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözümün tam manasıyla oluşması için çaba gösterdiğini, dengeli ve adil bir çözüm ararken, Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını koruma yönünde de kararlı bir tutum sergilediğini belirtti.

Özyiğit,  “toplumun aydınlık geleceğini düşünen herkese düşen görevin de bu sürece destek vermek olduğunu” ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.