1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Papadimulis: “İki bölgeli iki toplumlu federasyonu destekliyoruz”
Papadimulis: “İki bölgeli iki toplumlu federasyonu destekliyoruz”

Papadimulis: “İki bölgeli iki toplumlu federasyonu destekliyoruz”

Papadimulis, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon şeklinde yaşayabilir ve adil bir çözüme destek verdiklerini ifade etti.

A+A-

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı, aynı zamanda SYRİZA (Yunanistan Radikal Sol Koalisyon) parti üyesi olan Dimitris Papadimulis, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon şeklinde yaşayabilir ve adil bir çözüme destek verdiklerini ifade etti.

Simerini gazetesine söyleşi veren Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Dimitris Papadimulis, Kıbrıs sorununa ilişkin bir soru üzerine, SYRİZA ve Yunanistan Başbakanı’nın, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon şeklinde, adil ve yaşayabilir bir çözümü desteklediğini belirtti.

İki bölgeli, iki toplumlu federasyonun, SYRİZA’nın muhalefette olduğu zamandan beridir desteklediği bir tutum olduğunu belirten Papadimulis, Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerin BM himayesinde yapılmakta olduğunu, AB’nin de, çözüme ilişkin çabayı destekleyerek ve cesaretlendirerek, şu ana kadar yaptığından daha fazlasını yapmasının da mümkün olduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türkiye ziyareti sırasında yaptığı 23 ve 24 no’lu fasılların açılmasına ilişkin açıklamaları ile “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin tanınmasına vurgu yapmamasının sorulması üzerine Papadimulis, Rum hükümetinin açıklamalarının Çipras’ın söylediklerine tepkileri bulunmadığını gösterdiğini ifade etti.

İki hükümet arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğuna dikkati çeken Papadimulis, ikisinin de hedefinin Kıbrıs sorununa adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunması olduğunu belirtti.

Papadimulis, sözlerinin devamında Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk liderliğine seçilmesinin ardından bunun için tarihi bir fırsatın olduğuna inandığını, ayrıca çözüm isteyen iki büyük partinin AKEL ve DİSİ’nin de bulunduğunu ifade etti.

Papadimulis, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın ekonomik programlarına da değindi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.