1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Petrol dolum tesisi…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Petrol dolum tesisi…

A+A-

Gündemdeki soru şu: Eko turizm bölgesine petrol dolum tesisi kurulabilir mi?
  
Bu sorunun yanıtını aramaya çıkmadan önce, petrol dolum tesisinin eko turizmi içermeyen bir bölgeye kurulmaya kalkışıldığında da sert tepkiler oluştuğunu anımsamalıyız. Bir gerçeğin de altını çizmek gerek. O da şu: Kurulacak olan rafineri değil, dolum tesisidir. Ham petrolü işlediğinden dolayı rafinerilerin gerçekten çevre sorunları yarattığı tartışma kaldırmaz. Dolum tesisinin misyonu ise işlenmiş akaryakıtla ilgilidir…
  
Büyükkonuk, Karpaz yarımadasının beldelerinden biri. O Karpaz yarımadasının ki, baştanbaşa ekonomik sorunlarla boğuşuyor. Karpaz’da yaşama tutunamayanlar göç etmeye başladılar. Ekonomik sorunlar tüm ülkemizin genel derdi... Ama, gidip yerinde inceleyenler de bilirler ki,  bu sorunların ağırlığı Karpaz’da çok daha feci biçimde kendini göstermekte. Karpaz’da yaşayabilmek gerçekten büyük cesareti gerektirir. Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün’e göre, Karpaz’da nüfus yoğunluğu ve fazla oy olmadığından politikacılar buraları ilgi alanlarının dışında tutuyorlar!.. Üzerinde düşünülmesi gereken bir yargı…
     *       *       *
  
Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen tüm olanaklarıyla eko turizmi tetikleyerek, destekleyerek ve organize ederek bölgesinde bir kalkınma ve refah ortamı yaratmaya çalışıyor. Bu çalışmaları KIBRIS ekibi olarak gittik ve yerinde gördük. Takdir de ettik… Buralarda eko turizm adına gerçekten çağdaş bir vizyonla çok güzel işler yapılmakta…  Ne var ki, Karpaz’da ekonomik sorunların, üretimsizliğin, pazarsızlığın ve işsizliğin boyutları o kadar büyük ki, ses getiren bu etkin çalışmalar bile bezgin halkın yüzünü güldürmeye yetmiyor.
  
Şimdi daha önce Lefke yöresinde konuşlanması çevrecilerimizin tepkisi üzerine gerçekleştirilemeyen petrol dolum tesisi için Büyükkonuk yerel yönetim bölgesi düşünülüyor. Ön izinler de alınmış sayılır… Sıra, ÇED raporunun da alınmasında… Yörenin ağır ekonomik sorunlarından bunalanlar bu projeyi refaha kavuşabilmeleri adına şans olarak görüyorlar. Tesis, hem bölgenin yerel yönetimi için sürekli gelir kaynağı oluşturacak, hem de işsizlerin umut kapısına dönüşecek.
  
Gerçi Büyükkonuk ülkemizin eko turizm markası ama, tesisin Büyükkonuk’un ortasına dikilmeyeceği de bir gerçek. Büyükkonuk yerel yönetim alanı Karpaz’da 141 km. kare gibi geniş bir bölgeyi kapsar. Tesisin işte bu geniş alanın sahil şeridindeki bir köşeye kurulması tasarlanıyor.
     *       *       *
  
Eko turizm değerlerine zarar vermeyecek ve sürekli denetim altında tutulabilecek bir konumda olursa, ki bu konudaki yaşamsal sorumluluk belediyeye düşecek, tesisin yöreye büyük ekonomik girdi sağlayacağını düşünenlerin sayısı az değil. Ne var ki, bunların sesi çevrecilerimizin sesi kadar yüksek perdeden çıkamıyor.
  
Projeye olumlu bakan topluluğun ön safında Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen de var. Sezen bu bağlamda bilimsel ve de dürüstçe konuşuyor. Diyor ki “ÇED raporu olumluysa bizim açımızdan hiçbir sakınca yok.”
  
Tartışmaların noktalanması için uzman görüşlerini içeren ÇED raporunun bir an önce kamuoyumuza sunulması gerekir.  


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.